Artykuły

USA. Z MET na cały świat

Metropolitan ogłosiła listę spektakli, które świat dzięki transmisjom będzie oglądał w przyszłym sezonie. Jest na niej także premiera Mariusza Trelińskiego - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.

To ogromna promocja dla każdego artysty. Dzięki transmisjom spektakle z nowojorskiej Metropolitan Opera można oglądać w dwóch tysiącach sal 65 krajów. To największa operowa widownia, za każdym razem liczy od jednego do półtora miliona widzów. Zobacz galerię zdjęć. Sukces odniesiony w Nowym Jorku nabiera wówczas ogólnoświatowego wymiaru. Doświadczył tego choćby Piotr Beczała, który tenorem numer jeden stał się naprawdę wówczas, gdy miliony widzów zobaczyły, jak owacyjnie jest przyjmowany w Nowym Jorku.

Za kilka miesięcy przed taką szansą stanie Mariusz Treliński. Wśród dziesięciu przedstawień, jakie Metropolitan wybrała do transmisji w sezonie 2014-2015, znalazło się to w jego reżyserii: "Jolanta" Piotra Czajkowskiego połączona w jednym wieczorze z "Zamkiem Sinobrodego" Beli Bartoka. Inscenizację Trelińskiego znają już polscy widzowie. Jej premiera odbyła się niedawno w Operze Narodowej. Została przygotowana w koprodukcji z Metropolitan, gdzie zostanie pokazana dokładnie za rok.

Tym przedstawieniem Mariusz Treliński zadebiutuje na nowojorskiej scenie. W głównych rolach "Jolanty" wystąpią supergwiazdy: Anna Netrebko i Piotr Beczała, muzycznie spektakl poprowadzi Walery Gergiew. Dodajmy, że w "Zamku Sinobrodego" główną partię kobiecą zaśpiewa - tak jak w Warszawie - Nadja Michael. Jej partnerem będzie ulubiony bas Gergiewa - Michaił Pietrenko. Każdego roku Metropolitan tak układa program transmisji, by zadowolić wszystkich widzów. Są więc absolutne hity oraz propozycje nowatorskie lub adresowane do wymagającego odbiorcy. Do tej pierwszej kategorii w przyszłym sezonie należeć będzie pokazywana po raz kolejny - choć w innej obsadzie - "Carmen", najchętniej oglądana opera świata. Inne frekwencyjne pewniaki to "Makbet" Verdiego w gwiazdorskiej obsadzie, m.in. z Anną Netrebko, czy "Wesoła wdówka" Lehara z Renée Fleming w roli tytułowej.

Wielkim świętem będzie niewątpliwie wznowienie "Śpiewaków norymberskich" Wagnera pod dyrekcją Jamesa Levine'a. Operę współczesną reprezentuje "Śmierć Klinghoffera" Adamsa oparta na porwaniu przez palestyńskich terrorystów w 1985 r. statku "Achille Lauro".

***

Kalendarz transmisji z Metropolitan w sezonie 2014-2015

11 października 2013 Giuseppe Verdi, "Makbet"

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie: Anna Netrebko jest doskonała jako krwawa Lady Makbet, jej małżonka kreuje serbski baryton Željko Lučić - najlepszy chyba operowy Makbet, a do tego świetny tenor Joseph Calleja (Makduf) i bas nad basami -René Pape (Banko). Dyryguje Fabio Liuisi.

*

18 października 2013, Wolfgang Amadeusz Mozart "Wesele Figara"

Premiera sezonu, przygotowuje ją Richard Eyre. W obsadzie śpiewacy nowej generacji: Marina Popławskaja (Hrabina), Marlis Petersen (Susanna), Ildar Abdrazakov (Figaro) oraz świetny Szwed Peter Mattei jako Hrabia. Przy pulpicie dyrygenckim legendarny James Levine, powracający do formy po długiej chorobie.

*

1 listopada 2014, Georges Bizet "Carmen"

Najpopularniejsze przedstawienie w historii transmisji z Metropolitan raz jeszcze, ale w innej, mniej znanej obsadzie: młoda Gruzinka Anita Rachvelishvili (śpiewała już Carmen w La Scali), Aleksandrs Antonenko jako Don Jose oraz Ildar Abdrazakov - torreador Escamillo. Dyryguje Hiszpan Pablo Heras-Casado.

*

15 listopada 2014, John Adams "Śmierć Klinghoffera"

Czołowy kompozytor amerykański, twórca słynnej opery o podróży prezydenta Nixona do Chin, tym razem sięgnął do innego zdarzenia: porwania w 1985 r. przez palestyńskich terrorystów statku "Achille Lauro". Premierę przygotowuje wybitny reżyser teatralny, Tom Morris.

*

13 grudnia 2014, Richard Wagner "Śpiewacy norymberscy"

Powrót jednej z najstarszych inscenizacji Metropolitan przygotowana przez legendarny duet inscenizacyjny: Otto Schenk (reżyseria) i Günther Schneider-Siemssen (scenografia). W obsadzie Niemka Annete Dasch (Ewa), solidny Johan Botha (Walther) oraz Johan Reuter (Hans). Za pulpitem dyrygenckim James Levine.

*

17 stycznia 2015, Franz Lehar "Wesoła wdówka"

Kolejna premiera, przygotowana dla największych amerykańskich gwiazd, dla Renée Fleming (Hanna Glawari to jej dwudziestą druga rolą w Metropolitan) oraz przystojnego Nathana Gunna (Daniło). Spektakl ma reżyserować specjalistka od musicali, Susan Stroman.

*

31 stycznia 2015, Jacques Offenbach "Opowieści Hoffmanna"

Znany spektakl w nowej obsadzie. Jako poeta Hoffmann - włoski tenor Vittorio Grigolo, w roli czterech jego ukochanych pochodząca z Abchazji, młoda Hibla Gerzmava (może wkrótce stanie się gwiazdą). Status gwiazdora ma natomiast od dawna Thomas Hampson, który wcieli się we wszystkie czarne charaktery "Opowieści".

*

14 lutego 2015, Piotr Czajkowski "Jolanta", Bela Bartok "Zamek Sinobroedego"

Ta premiera powstała w Operze Narodowej. Mariusz Treliński zawozi ją do Nowego Jorku ze współpracownikami: Borisem Kudličką, Markiem Adamskim i Tomaszem Wygodą. W "Jolancie" po raz kolejny spotkają się Anna Netrebko i Piotr Beczała, tym trzecim będzie dawny zwycięzca warszawskiego Konkursu Moniuszkowskiego, Aleksiej Markow. Dyryguje Walery Gergiew.

14 marca 2015, Gioachcino Rossini "Pani jeziora"

Ta opera lepiej u nas znana pod włoskim tytułem "La donna del lago" nigdy nie była w Metropolitan wystawiano. Zaproszono trójkę najwybitniejszych artystów rossiniowskich: Joyce DiDonato, Juana Diego Floreza oraz Daniellę Barcelonę. Reżyseruje Szkot Paul Curran, ale też akcja tej opery według powieści Waltera Scotta dzieje się w Szkocji.

*

25 kwietnia 2015, Ruggiero Leoncavallo "Pajace" i Pietro Mascagni "Pajace"

Wspaniały tenor, Argentyńczyk Marcello Alvarez w dwóch rolach Cania i Turridu w dwóch operach. Dla takiego artysty warto szykować specjalną premierę. Reżyser także znakomity: David McVicar, dyryguje Fabio Lusi, a jak komu mało sławnych nazwisk, to w obsadzie również m. in.: Eva-Maria Westbroek (Santuzza), Željko Lučić (Alfio) czy Patricia Racette (Nedda).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji