Artykuły

Płock. "Proces" z Mąką na Dzień Teatru

W końcu miesiąca płocki Teatr Dramatyczny pokaże pełen absurdu, zbiurokratyzowany świat, w którym człowiek jest tylko marionetką. W roli głównej - Jacek Mąka.

Na nadchodzący Międzynarodowy Dzień Teatru przygotowuje premierę adaptacji słynnego "Procesu" Franza Kafki.

Teatralne święto obchodzi się na całym świecie już od 1961 r., a przypada na 27 marca. Płoccy aktorzy z nową premierą wystąpią dwa dni później. Dlaczego zaprezentują akurat ten utwór?

- Trzeba pamiętać, że teatr to też instytucja porządku publicznego i ma do spełnienia jakąś misję. Dobrze, gdy pojawia się w nim literatura z wyższej półki, jaką na pewno jest "Proces" - wyjaśnia Marek Mokrowiecki, dyrektor teatru, który wyreżyseruje spektakl.

Józef K., główny bohater powieści Kafki, budzi się w dzień swoich trzydziestych urodzin i ku swemu zdumieniu zostaje aresztowany. Zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie - nie wiadomo za co i przez kogo, przebieg zdarzeń zdominowała bowiem machina biurokratyczna. Jak mówi Mokrowiecki - "Proces", mimo swojej groteskowości, to wiecznie aktualne dzieło, ciągle interpretowane na wiele sposobów.

- Widziałem go w ciekawej interpretacji teatru z Pragi. Tam tekst rozpisany był na głosy. My skupimy się na fabule, żeby nie zgubić podstawowych rzeczy - zdradza Mokrowiecki.

Spektakl wystawiony przez płocki teatr ma wiernie oddać treść surrealistycznej powieści, którą Kafka rozpoczął pisać dokładnie 100 lat temu. Ale nie zabraknie elementów własnej interpretacji. W rolę Józefa K. wcieli się Jacek Mąka [na zdjęciu].

- To pewne odstępstwo. K. jest młodym, trzydziestoletnim mężczyzną, natomiast ja w jego roli obsadzam człowieka już dojrzałego i ukształtowanego. To, w jakiej sytuacji się znalazł, kompletnie wybija go z jego postrzegania świata - dodaje dyrektor płockiej placówki.

Twierdzi, że sztuka ma też oddać zagubienie, jakiemu ulega także dziś współczesny człowiek, bo wszyscy bywamy często manipulowani. - Chcę, żeby to był żywy spektakl. W dzień przed premierą planujemy wystawić go dla młodzieży i zorganizować dyskusję - zdradza Mokrowiecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji