Artykuły

Kopista niewierny

"Pecunia non olet?" w reż. Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena w Warszawie. Pisza Iza Natasza Czapska w Życiu Waszawy.

Cezary Harasimowicz, jeden z lepszych polskich scenarzystów filmowych, napisał dla Syreny sztukę komediową. Teatr jednak nie jest dla niego zbyt odpowiednią dziedziną.

"Pecunia non olet?" to próba odpowiedzi na brak dobrych sztuk lekkiego kalibru, odnoszących się do dzisiejszych realiów. Młoda dramaturgia, z właściwym młodości "chmurnym czołem", bierze na siebie ból pisania o obmierzłych pedofilach, dzieciach strzelających do rodziców.

Młodym dramaturgom nie bardzo jest do śmiechu. Próbują więc podejść do życia z humorem starsi, nieco pogodniejsi. Pozytywnym przykładem współczesnej komedii obyczajowej była sztuka "Party" Ryszarda Marka Grońskiego w reżyserii Barbary Borys-Damięckiej, wystawiona w Syrenie dwa lata temu.

Ponowiona próba wystawienia oryginalnego, satyrycznego tekstu komentującego naszą rzeczywistość jednak się nie powiodła. Może dlatego, że Harasimowicz niezbyt zręcznie skopiował format współczesnej angielskiej farsy, która wciąż jest w Polsce murowanym sukcesem.

Harasimowicz wyraźnie próbował zerżnąć co nieco z "Okna na parlament" Raya Cooneya czy ze "Stosunków na szczycie" Edwarda Taylora. Niestety, kopia się rozmazała i został sztuczny rozgardiasz, w sosie obyczajowo-politycznym.

Spektakl jest słabo wyreżyserowany przez Wojciecha Malajkata i zagrany w najgorszym stylu przez Piotra Polka, Jana Jankowskiego, Małgorzatę Pieczyńską i Gizelę Bortel. Hanna Śleszyńska, która również występuje w tym spektaklu, odnajduje się w farsowym klimacie nieco lepiej.

Bohater "Pecunia..." (Polk) to filolog klasyczny, który z dnia na dzień staje się bezrobotny. By nie stracić w oczach żony (Bortel) i utrzymać rodzinę, decyduje się zostać żigolakiem. Zostaje wplątany w aferę korupcyjną na najwyższym szczeblu. Tyle da się w skrócie opowiedzieć z sensem. Reszta to bezładna kupa nieświeżych dowcipów i niejasnych zwrotów akcji. Niedosyt inteligentnego, celnego żartu jak był, tak zostaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji