Artykuły

Wydarzenie w Teatrze Muzycznym w Gdyni

"To nie był sen, to była prawda" - trawestując słowa popularnej pio­senki, można je odnieść do wydarze­nia, które odbyło się 27 października br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, czyli prapremiery trans-opery "Sen nocy letniej" W. Szekspira, w prze­kładzie K. I. Gałczyńskiego. W sztu­ce tej trudno jest oddzielić fantazję od rzeczywistości, wydaje się, że na­sze zmysły uległy czarom.

Autorom (muz. Leszek Możdżer, reż. Wojciech Kościelniak, choreogra­fia Jarosław Staniek) udało się zreali­zować spektakl o miłości, o tym jakie zostawia ona piętno w duszach i umysłach. Miłość błąkająca się wśród mgieł i oparów pozostawia w widzu - słuchaczu niezatarte wrażenie.

Muzyka wyrafinowana w formie, a jednocześnie bardzo zrozumiała. Dwie pełne perkusje oraz zestaw in­strumentów perkusyjnych, podparte mocną linią basu, realizują bardzo ciekawy rytm. Na to nakłada się brzmienie sekcji instrumentów dę­tych, skrzypiec, rockowej gitary oraz instrumentów klawiszowych. Taki skład orkiestry daje niezwykle barw­ny obraz muzyczny.

Sukces tego przedstawienia przy­pisać należy wspaniałej, utalentowanej młodej obsadzie aktorskiej, w większości absolwentom Studium Teatru Muzycznego w Gdyni im. Da­nuty Baduszkowej.

Wśród wykonawców w roli Hipolity/Tytanii wystąpiła gościnnie Justyna Steczkowska, co niewątpliwie nadało przedstawieniu szczególnej barwy.

Rolę Demetriusza grał Paweł Pod­górski (niejednokrotnie gościł na ła­mach "TC") pochodzący z Gołotczyzny. W dotychczasowej karierze arty­sta wykonywał wiele ról (m.in. w "Miss Sajgon", "Scrooge", "Wi­chrowych wzgórzach"), wzbudzając podziw i uznanie. Tak też było i teraz - Paweł urzekł pięknym i subtelnym głosem i mimo krótkiego stażu aktorskiego wspaniale zagrał niewątpliwie trudną rolę Demetriusza.

W programie teatralnym "Snu no­cy letniej"zostały przedstawione, wybrane przez aktorów, ich wyjątko­we sny - tak jakby można było każ­dy sen aktora czy widza włączyć w toczący się bieg wydarzeń na sce­nie. Sen Pawła związany był z ro­dzinną miejscowością i najmłodszym ulubionym bratem Mateuszem.

Wśród licznego grona wykonaw­ców z wdziękiem i gracją tańczyła Agnieszka Bogdan (rola Elfa Wędru­jącego /Elfa Groszka), absolwentka Zespołu Szkół RCKU w Gołotczyźnie, której rodzice mieszkają w Cie­chanowie.

Po spektaklu owacje na stojąco trwały kilkadziesiąt minut, dając ogromną satysfakcję autorom i wy­konawcom.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji