Artykuły

Autor, Autor!

Najwięcej braw dostaje tu Aleksander Fredro. Przez lata był wprawdzie najczęściej gry­wanym autorem, ale w ostat­nim czasie z coraz większym trudem przychodziło przekonać publiczność o jego prawdziwej żywotności. Fredro nieuchronnie się starzał. Tymczasem teraz, dość nieoczekiwanie, stał się au­torem na nowo odkrywanym i zadziwiająco żywym.

Duża w tym zasługa dwóch spektakli, pokazywanych na festiwalu: "Dam i huzarów" w reż. Janusza Nyczaka z Teatru Nowego z Poznania oraz "Pana Beneta" i "Jestem zabójcą" ze wspaniałym Wiesławem Michnikowskim z Teatru Współczesne­go z Warszawy. Pierwszy spek­takl był w całości błyskotliwym zdarzeniem teatralnym, drugi podporządkowuje się wybitnemu aktorowi. Oba świadczą o nie­zwykłym renesansie pisarskim Fredry. I rzecz nie polega tyl­ko na bezinteresowności poli­tycznej jego utworów. Aktual­ność wynika przede wszystkim z racjonalnej, zdroworozsądkowej postawy, z konsekwencji w kompromitowaniu naszych sentymentalno - metafizycznych tęsknot, naszego irracjonalnego, elementarnego poczucia logicz­nych zachowań. Fredro bezbłęd­nie rozładowuje dzisiejszą atmo­sferę, przedkładając jej lustro własnej śmieszności, ma wyraź­ne przyzwolenie dzisiejszej wi­downi na śmianie się z niej sa­mej.

Przy okazji festiwalu odbywa­ją się dyskusje zainspirowane przez Józefę Sławucką, szefową Centrum Edukacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży w Gdańsku, nad przyszłością prowadzonej przez nią wielkiej działalności wśród najmłodszej widowni. Jest to istotna rozmowa, dotyczy bo­wiem, jak sformułował to Ro­man Kordziński (dyrektor arty­styczny Teatru w Słupsku) - edukacji młodzieży dla teatru i obowiązku zapoznania najmłod­szego pokolenia z kanonem wiel­kiej literatury narodowej, która ściśle łączy się z teatrem. Lu­dzie teatru od dawna przekona­ni są że kontakt z młodzieżą to jeden z najbardziej podsta­wowych obowiązków, choć dla jego wypełnienia przyjdzie po­konać w najbliższej przyszłości bardzo wiele przeciwności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji