Artykuły

Olsztyn. Szampan za książkę

Aktorka Irena Telesz (na zdjęciu) oferuje butelkę szampana osobie, która do antykwariatu przy ul. Curie-Skłodowskiej przyniesie książkę napisaną przez Juliusza Grodzińskiego. - To wspaniały człowiek, który dał mi schronienie w najtrudniejszym dla mnie czasie - mówi aktorka Teatru Jaracza.

Informacja o nagrodzie za książkę wisi w witrynie antykwariatu na tyłach Teatru im. Jaracza od dwóch tygodni. Izabela Walesiak, jego właścicielka, mówi, że interesowało się nią sporo osób. Żadna nie przyniosła książki, pytały za to, czy to dobry szampan.

Telesz opowiada, że na pomysł zachęcenia do odsprzedania książki butelką szampana wpadła, by mieć w domu choć jedną pozycję autorstwa Juliusza Grodzińskiego, nazywanego przez przyjaciół Julem. To urodzony w 1934 r. w Oblesie koło Radomia dziennikarz i poeta związany z Olsztynem, gdzie zmarł 17 lat temu. Studiował prawo i rolnictwo. Był reporterem i publicystą "Po prostu", "Panoramy Północy" oraz "Warmii i Mazur", autorem dziewięciu książek, m.in. kryminału "Biała Karawana". Na jej podstawie Krzysztof Szmagier nakręcił film z Piotrem Fronczewskim w roli głównej.

Aktorka ceni go też z innego powodu. W latach 80., kiedy za działalność opozycyjną zwolniono ją z Teatru im. Jaracza, to właśnie Juliusz Grodzicki udzielił jej schronienia w swoim gospodarstwie w Przykopie. Telesz prowadziła je razem z mężem i dziećmi przez 7 lat. - Jul umożliwił nam hodowlę kur, z której utrzymywaliśmy się, sprzedając jajka - wspomina pani Irena. - Zawdzięczamy mu bardzo dużo, a ponieważ książki jego autorstwa, które pożyczyliśmy znajomym, już do nas nie wróciły, chciałabym mieć ponownie w domu choć jedną.

Zapewnia, że szampan jest dobrej jakości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji