Artykuły

Lublin. Rusza remont Teatru Starego!

Zaczynają się prace zabezpieczające Teatr Stary [na zdjęciu] przed zawaleniem. W piątek [2 grudnia] Wydział Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta przekazał Polskim Pracowniom Konserwacji Zabytków klucze do budynku.

Inżynierowie z PPKZ obejrzeli zabytek. Z lękiem stąpali po balkonie i wyższych kondygnacjach wiekowej budowli.

- Wykonamy najpotrzebniejsze prace, które pozwolą na przetrwanie przez budowlę zimy. Nie będzie to łatwe, bo teatr jest w fatalnym stanie - powiedział po oględzinach Stanisław Mazur, dyrektor PPKZ w Lublinie.

Firma wymieni m.in. dziurawe rynny i zniszczone fragmenty dachu, przez który do środka dostaje się woda. Wzmocnione też zostaną osłabione elementy więźby dachowej. Roboty zabezpieczające zaczną się na początku przyszłego tygodnia, a mają się zakończyć przed 20 grudnia. - Pod warunkiem, że pogoda nam na to pozwoli. Obfite i długotrwałe opady śniegu mogą utrudnić wykonanie prac w tak szybkim czasie - mówi Stanisław Mazur.

Ratusz na rozpoczęcie prac ma 100 tys. zł od wojewody. Prace zabezpieczające zlecone PPKZ mają kosztować ok. 30 tys. zł. Do rozpoczęcia kompleksowego ratowania obiektu będzie jeszcze potrzebna inwentaryzacja konserwatorska i opinia techniczna, którą Wydział Strategii i Rozwoju planuje odkupić od biura architektonicznego.

Wciąż nie wiadomo jednak, co znajdzie się w Teatrze Starym. Dwa tygodnie temu w ratuszu odbyło się spotkanie, na którym pojawiło się kilka pomysłów wykorzystania zabytku. Witold Mazurkiewicz, szef Kompanii Teatr, zaproponował m.in. miejską scenę popularną. Leszek Mądzik postuluje powstanie centrum teatru, w którym mogłyby się odbywać warsztaty. Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego zaproponował nowoczesne muzeum. Janusz Opryński, dyrektor Teatru Provisorium, chce aby w środku działał teatr impresaryjny. Z kolei Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, zaproponował oddanie teatru środowisku związanemu z Orkiestrą Świętego Mikołaja.

Konkretny projekt na działalność w Teatrze Starym jest potrzebny, aby ubiegać się o pieniądze z budżetu państwa. Gruntowny remont może pochłonąć kilkanaście milionów złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji