Artykuły

Polskie Radio. Słuchowisko Szymona Bogacza na Scenie Teatralnej Trójki

Dziś, kilka minut po godz. 21:00 na Scenie Teatralnej Trójki będzie można usłyszeć słuchowisko Szymona Bogacza, dramaturga Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - "Karskiego historia nieprawdziwa" w reżyserii Julii Mark.

Czytają aktorzy Teatru: Agata Grobel, Bogusław Kudłek oraz Robert Mania.

"KARSKIEGO HISTORIA NIEPRAWDZIWA"

Jest rok 1943, II Wojna Światowa. Jan Karski po raz kolejny przedostaje się na Zachód do Anglii. W swojej głowie ma plany państwa podziemnego, tysiące instrukcji, obrazów wojennych z okupowanej Polski, ale przede wszystkim obraz jeden, najważniejszy, którego nigdy nie zapomni - obraz tysięcy mordowanych Żydów, których widział na własne oczy w obozie, w getcie. Karski niczego nie musi ubarwiać, on po prostu opowiada o tym Churchillowi, oraz innym najważniejszym alianckim politykom i w końcu trafia do prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Słowa Karskiego są jak biblia holokaustu, a wszyscy słów tych słuchają, wszyscy w nie wierzą i to właśnie dzięki tym słowom zaczynają się dywanowe naloty na Niemcy, które zmuszają Hitlera do wypuszczenia wszystkich Żydów. To dzięki słowom Karskiego zostają wykupieni Żydzi rumuńscy, a uruchomiona reakcja łańcuchowa zmienia losy wojny, zmienia układ polityczny na świecie, wprowadza piękny ład światowej demokracji. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby Karskiemu się nie udało. Co mogłoby się stać z milionami ludzi! Lepiej o tym nie myśleć. Lepiej uwierzyć w Karskiego - wielkiego bohatera, któremu udało się zmienić bieg historii.

"Karskiego Historia Nieprawdziwa" mówi właśnie o tym - co by było gdyby. Jaki kształt miałby dziś współczesny świat, jak czuliby się uratowani Żydzi. Czy byliby szczęśliwi? A może wręcz przeciwnie? Może Karskiego należałoby rozliczyć za jego czyny - naruszył w końcu boski ład.

"Karskiego Historia Nieprawdziwa" - prawda i prawda prawie prawdziwa mieszają się ze sobą bezustannie.

Julia Mark - reżyserka teatralna. Studiowała Wiedzę o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukończyła również Wydział Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Podczas studiów współpracowała z Bogdanem Hussakowskim (Teatr PWST), była też asystentką Mikołaja Grabowskiego w krakowskim Starym Teatrze. Debiutowała "Miłością Fedry" Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Od tego czasu wystawia spektakle zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dla dzieci i dorosłych, jak i dramatycznym. Swoje przedstawienia prezentowała między innymi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port i festiwalu młodych reżyserów "M-teatr".

Szymon Bogacz (na zdjęciu) - studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Napisał kilkanaście dramatów, które doczekały się kilku realizacji scenicznych. Wydał książkę "Koło kwintowe" (wydawnictwo W.A.B., 2009), za którą został nominowany do dolnośląskiej nagrody kulturalnej WARTO (w 2010 roku), pisze scenariusze filmowe i pracuje nad kolejną książką. Dwukrotny finalista ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną ("Zakład doświadczalny Solidarność", "W imię Ojca i Syna") oraz laureat wielu konkursów dramaturgicznych. Jego sztuki ukazywały się w miesięczniku "Dialog". Od września 2013 roku jest dramaturgiem w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. W przeszłości uczył muzyki, pracował na stanowisku copywritera oraz doradzał klientom Leroy Merlin w dziale farb i lakierów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji