Artykuły

Białystok. Premiera opowieści o przedwojennym Białymstoku

W najbliższy piątek - 5 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera przedstawienia "Migdały i rodzynki. Szkice białostockie".

Spektakl powstał dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych, które otrzymał Rafał Olszewski - aktor białostockiego Teatru.

Scenariusz powstał m.in w oparciu o materiały zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań oraz słynnego tygodnika "Prożektor". Dzięki zebranym w całość wspomnieniom twórcy spektaklu chcą naszkicować charakter Białegostoku lat 20-tych oraz 30-tych. Zastanowić się nad tym, jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie. Czym żyli, co ich fascynowało, co łączyło, a co dzieliło.

- Bardzo się cieszę, że już w najbliższy piątek będziemy mogli zaprosić wszystkich miłośników teatru na spektakl. Z nadzieją, że będzie to dla widzów wspaniała wycieczka po dawnym Białymstoku. Ale jednocześnie ubolewam, że nasza podróż po niezwykle ciekawej historii Białegostoku, poniekąd się kończy. A kto wie, może właśnie dopiero się zaczyna - mówi Rafał Olszewski.

Twórcą scenariusza programu oraz reżyserem spektaklu jest Adam Biernacki. Odpowiada on także za koncepcję scenograficzną. Obok Rafała Olszewskiego na scenie widzowie będą mogli zobaczyć Justynę Godlewską-Kruczkowską. Aktorom towarzyszyć będą muzycy: Magdalena Pogorzelska (obój) oraz Damian Boreczko (akordeon), a także Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew).

- W naszej "podróży" po międzywojennym Białymstoku, w trakcie pracy nad spektaklem, spotkaliśmy ślady miejsc i ludzi, które chcemy przypomnieć. Pośród klimatycznych, polskich i żydowskich piosenek z tamtych czasów poznaliśmy śpiewaczkę Reginę Cukier, redaktorów Kaplana i Sztejnsapira, "sławę polskiego sportu" pana Piątkowskiego i wiele innych postaci, które zainspirowały nas do intensywnych poszukiwań. Białostockie historie wzbudziły w nas wiele śmiechu i wzruszenia. Fizycznie odwiedziliśmy także miejsca, które ocalały do dziś i są znakiem tamtych kolorowych czasów. Trudno w krótkim spektaklu powiedzieć wszystko, co należałoby powiedzieć, i dlatego jego podtytuł to "Szkice białostockie" - bo istotnie to jedynie pierwsze, przelotne spotkanie. Mamy jednak nadzieję, że to wystarczy, aby białostoczanie poznali lub przypomnieli sobie tamten, częściowo zapomniany świat. Serdecznie zapraszamy, abyście Państwo udali się z nami w tę podróż, w której postaramy się być waszymi skromnymi przewodnikami - mówi Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

5 grudnia br. o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz premierowy realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Następnie przedstawienie będzie można oglądać jako spektakl repertuarowy: 6 oraz 7 grudnia o godz. 20.00, 12 grudnia o godz. 17.30, a także 13 i 14 grudnia o godz. 20.00. Bilety na przedstawienia repertuarowe dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji