Artykuły

Łódź. Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Jana Tomasza Pieczątkowskiego

Wczoraj w Teatrze Lalek Arlekin obchodzono jubileusz 45-lecia pracy zawodowej aktora Jana Tomasza Pieczątkowskiego. Tego samego dnia pożegnano przedstawienie "Stworzenie świata", w którym artysta wcielił się w rolę Boga.

Jan Tomasz Pieczątkowski (na zdjęciu) należy do nielicznego już grona ciągle czynnych zawodowo, zasłużonych nestorów polskiego lalkarstwa. Jest aktorem, reżyserem, autorem scenariuszy oraz tekstów piosenek. Z lalkarstwem związał się w 1968 r. W początkowym okresie pracy występował na przemian na scenach obu łódzkich teatrów lalkowych: "Arlekina" i "Pinokia", natomiast od 1988r. nieprzerwanie pracuje w "Arlekinie".

Jest wybitnym aktorem i animatorem. Zagrał ponad 200 postaci, zawsze wysoko ocenianych przez krytykę i publiczność. Tytułowa rola w "Różowym wujku" (1997 r.) przyniosła spektaklowi liczne nagrody i wyróżnienia. Już samo zakwalifikowanie spektaklu do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej podniosło jego rangę. Posypały się nagrody (m.in. za reżyserię i scenografię). Była to niezwykle dynamiczna, humorystyczna kreacja, z doskonałą animacją Pieczątkowskiego, obfitująca w liczne niespodzianki i interesujące rozwiązania sceniczne.

Aktor zdobywał laury na międzynarodowych i jakże prestiżowych festiwalach w Opolu, Słowacji (Bańska Bystrzyca), Francji (Charleville-Mezieres), Włoszech (Rzym). Prezentowany tam spektakl "Trzej muszkieterowie" z jego udziałem cieszył się ogromnym powodzeniem. Zresztą przedstawienie to doczekało się także realizacji telewizyjnej (1994 r.). Z kolei na Międzynarodowym Festiwalu Złoty Delfin w Warnie (Bułgaria) wraz z zespołem zdobył Brązowy Medal za "Najwspanialszą wioskę".

Spektakle, w których grał wiodące role, otrzymywały najwyższe wyróżnienia teatralne Łodzi, np. "Opera za trzy grosze "- Złota Maska i Srebrna Łódka w 2009 r., Złota Różdżka - Złota Maska w 2011 r. Ze spektaklem "Niewielki, niemały król" reprezentował Polskę na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu w ramach obchodów Roku Korczaka oraz na występach w Londynie, Bristolu i Birmingham (Wielka Brytania) w 2012 r.

Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi: S. Ochmańskim, W. Wieczorkiewiczem, A. Proszkowską, E. Bassem (USA), M. Schusterem (Francja), M. Dornerem (Niemcy), S. Chalupovą (Czechy). Sam także podejmował z sukcesem prace reżyserskie. Na szczególną uwagę zasługuje spektakl dla dorosłych pt. "Tryptyk erotyczno-niesamowity". Przedstawienie miało charakter kabaretowy, z muzyką fortepianową graną na żywo. I w tym spektaklu, a dokładniej w trzech teatralnych miniaturach stworzył, obok dwojga pozostałych aktorów, wspaniałe kreacje aktorskie, w pełni wykorzystując swój potencjał głosowy.

Jan Tomasz Pieczątkowski ma na swym koncie także animację filmową. Użyczał głosu postaciom i wykonywał piosenki m.in. w filmach animowanych "Leśne skrzaty i kaczorek Feluś" (1984) oraz "Kocia Wielkanoc" (1997). Przez pewien okres czasu współpracował z Michałem Fajbusiewiczem w emitowanym w telewizji programie 997, spełniając się jako aktor. Grał również w popularnym serialu "Komisarz Alex" (2014). Ostatnie dokonania, to oprócz pracy w teatrze "Arlekin", także pisanie tekstów piosenek. Jest autorem słów utworów do spektakli teatru "Baśniowa kawiarenka" również w Łodzi.

Od wielu już lat Pieczątkowski współpracuje z Toya Studios w Łodzi. Tu także sprawdza się jako autor licznych piosenek, ale także jako realizator dubbingu. Charakterystyczny głos Pieczątkowskiego użyty został m.in. w produkcjach: Barbar (postać Rataksesa, króla nosorożców), "Zwierzozwierzenia, Dzika przyszłość". Na uwagę zasługuje zwłaszcza ten ostatni tytuł. Na podstawie serialu popularnonaukowego, przygotowywanego dla telewizji Animal Planet, wyprodukowano serial animowany, w którym Pieczątkowski użyczał swojego głosu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji