Artykuły

Kraków. Nowosielski inaczej, czyli teatr lalek

Wystawa, której wernisaż zapowiada na wtorek galeria Teresy i Andrzeja Starmachów (ul. Węgierska 5) jest kontynuacją cyklu prezentującego prace na papierze Jerzego Nowosielskiego - notatki artysty dotąd niepokazywane.

Jeżeli zawsze był to Nowosielski mniej znany, to tym razem będzie Nowosielski zupełnie inaczej. "Teatr lalek. Notatki- część piąta" przedstawi nam artystę od strony krakowianom prawie nieznanej: współpracy z teatrami lalek. Nowosielski projektował dla teatrów lalkowych w wielu miastach. Na tej liście nie ma naszej "Groteski", dla której pracowali jego koledzy z Grupy Krakowskiej (Mikulski, Lidia Minticz i Jerzy Skarżyński), współtworząc czas chwały i legendy tego teatru.

Trzonem wystawy będzie "Krzesiwo" Andersena przygotowane przez Nowosielskiego dla teatru "Pinokio".

"Krzesiwo" jest pozycją o tyle wyjątkową, że artysta zaprojektował wszystko: od lalek i ich kostiumów, poprzez scenografię po plakat i programy.

"Krzesiwo" zaprojektowane w 1958 r. dla teatru lalek "Pinokio" znajdziemy na wystawie w pełnym blasku (i kształcie za sprawą... "Groteski". W krakowskim teatrze z pietyzmem odtworzono po latach lalki i scenografię.

Na ile Nowosielski "lalkowy", Nowosielski dla młodych i najmłodszych widzów pozostaje rozpoznawalny dla dorosłych, znających jego malarstwo? Patrzmy uważnie - tyle można dziś powiedzieć, nic psując niespodzianki. A będzie na co patrzeć, oglądać i zastanawiać się nad wszechobecną, trwałą magią tego artysty.

Wystawa, której kuratorem jest Andrzej Szczepaniak, czynna do 2 kwietnia.

Wtorek, 3 Lutego, godz. 18, Gallery Starmach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji