Artykuły

Warszawa. Spotkanie w hołdzie Stanisławowi Barańczakowi

"Barańczak. Widokówka z tego świata" to sposób na połączenie elementów artystycznych z naukowymi. Wszystko z myślą o upamiętnieniu jednego z najwybitniejszych poetów, tłumaczy i eseistów XX wieku.

"Barańczak. Widokówka z tego świata"

Aula Starego BUW-u, Kampus Centralny Uniwersytetu Warszawskiego,

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 19 lutego, godzina 20:30

Wszystko w myśl zasady, że warto chwalić się tym, co dobre. Warto uczcić pamięć wybitnych ludzi. Warto docenić tych, dzięki którym Polska i to, co się w niej działo, została utrwalone na lata.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki był Stanisław Barańczak. Pierwsze skojarzenie brzmi: poeta. Drugie dotyczy czasu tworzenia: współcześnie jakoś. Nie napawa to optymizmem. W końcu powinno wiedzieć się znacznie więcej: absolwent polonistyki, jeden z twórców Nowej Fali, eseista, tłumacz literatury angielskiej (w tym autor znakomitych przekładów Williama Szekspira), profesor Uniwersytetu Harvarda, laureat wielu nagród literackich, m.in. nagrody Nike. A i to wciąż mało.

Urodzony w 1946 roku Stanisław Barańczak zmarł 26 grudnia ubiegłego roku w wieku 68 lat. Informacja ta szybko obiegła świat i sprawiła, że w głowach studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego powstał pomysł złożenia hołdu wybitnemu twórcy oraz przybliżenia ludziom jego postaci i twórczości. Pomysłodawcami oraz organizatorami wydarzenia "Barańczak. Widokówka z tego świata" są członkowie Studenckiego Koła Krytyki Medialnej oraz Teatru Polonistyki im. Eligiusza Szymanisa.

Pewnego dnia mój kolega z teatru - Grzegorz Paczkowski - powiedział, że powinniśmy zorganizować "coś" związanego ze Stanisławem Barańczakiem, bo jego śmierć nie powinna przejść bez echa. Wtedy wpadłem na pomysł wydarzenia mającego na celu uczczenie wybitnego autora oraz przybliżenie jego twórczości. Zwróciłem się z tą koncepcją do SKKM-u i otrzymałem bardzo entuzjastyczną odpowiedź. I się zaczęło. Wynajęliśmy aulę i chcemy wypełnić ją poezją. Wszystko po to, by pokazać, że nikt nie stoi obojętnie w obliczu tak wielkiej straty dla polskiej kultury. W dzisiejszych czasach ludzie, zwłaszcza młodzi, rzadziej sięgają po poezję. Pragniemy to zmienić! - mówi o inicjatywie jeden z organizatorów, Aleksander Mazurek.

Na ten lutowy wieczór przewidziano wiele atrakcji. Przede wszystkim Ci, którzy zajmą miejsca w auli Starego BUW-u wysłuchają krótkiego, wygłoszonego przez dr. Michała Friedricha, wykładu poświęconego życiu i twórczości Stanisława Barańczaka. Zaplanowana została również część artystyczna pełna miłych niespodzianek. Wezmą w niej udział aktorzy Teatru Polonistyki, wykładowcy z Wydziału Polonistyki oraz artyści znani ze scen m.in. Teatru Muzycznego Buffo oraz Teatrów Studio i Kamienica.

"Barańczak. Widokówka z tego świata" to sposób na połączenie elementów artystycznych z naukowymi. Wszystko z myślą o upamiętnieniu jednego z najwybitniejszych poetów, tłumaczy i eseistów XX wieku.

Patronami medialnymi wydarzenia są media studenckie: Radio Kampus, Uniwerek.TV, magazyn Magiel, gazeta studencka Sedno i portale Strona o Kulturze, Niewinni Czarodzieje oraz Salon Kultury. Patronat obejmuje również Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji