Artykuły

Łódź. Sztuki przyjemne i nieprzyjemne z Jandą

Kolejna edycja jednej z najważniejszych łódzkich imprez kulturalnych - Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym - rozpocznie się 7 stycznia. Przedsięwzięcie zainauguruje minifestiwal Krystyny Jandy.

Święto Krystyny Jandy - reżyserki, aktorki filmowej i teatralnej, felietonistki i pisarki - potrwa trzy dni i odbędzie się pod hasłem "5 razy Janda". Na otwarcie imprezy organizatorzy przygotowują wystawę fotografii, która zostanie pokazana w Galerii Opus Film. Fotografie zaprezentują bohaterkę jako artystkę, ale i od strony prywatnej.

Następnego dnia w księgarni "Mała Litera" odbędzie się spotkanie z Krystyną Jandą, która opowie o swoich książkach: "Moja droga B.", "Różowe tabletki na uspokojenie", "www.małpa.pl", "www.małpa2.pl". Spotkanie poprowadzi dr Dominika Łarionow. Kino Charlie przedstawi zaś filmy "Parę osób, mały czas" i "Przesłuchanie". Projekcje uatrakcyjni rozmowa z Jandą i trójką reżyserów, którzy znacząco wpłynęli na rozwój jej kariery aktorskiej: Andrzejem Barańskim, Ryszardem Bugajskim i Andrzejem Wajdą.

Najciekawiej jednak zapowiadają się występy prywatnego przedsięwzięcia Krystyny Jandy - Teatru Polonia. 7 i 8 stycznia będzie można zobaczyć spektale Dubravki Ugresić "Stefcia Ćwiek w szponach życia" [na zdjęciu] z udziałem Agnieszki Krukówny, Zofii Merle, Violetty Arak i Michała Pieli. Natomiast 9 stycznia pokazany zostanie monodram "Ucho, gardło, nóż" Vedrany Rudan w wykonaniu Krystyny Jandy.

XII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych potrwa w "Powszechnym" do końca lutego. Repertuar nie jest jednak jeszcze dopięty.

- Jesteśmy w trakcie podpisywania ostatecznych umów. Repertuar zostanie zamknięty na ostatni guzik w ciągu najbliższych dni. Myślę, że będzie jak zawsze bardzo atrakcyjny - zapewnia Patrycja Kruczkowska z Teatru Powszechnego w Łodzi.

Gospodarze mają pokazać na festiwalu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki w reż. Waldemara Śmigasiewicza.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w programie festiwalu znajdzie się również "Faust" Johanna Wolfganga Goethego z Teatru Nowego w Poznaniu w reż. Janusza Wiśniewskiego.

Na zakończenie zobaczymy prawdopodobnie spektakl Krystiana Lupy - "Zaratustrę" wyreżyserowaną w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie na podstawie nowego przekładu "To rzekł Zaratustra" Fryderyka Nietzschego, dokonanego przez łodzian Sławę Lisiecką i Zdzisława Jaskułę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji