Artykuły

Wrocław. Wystawa lalek Klaudii Gaugier na Dzień Teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Dolnośląskiej Szkole Wyższej zaplanowano wernisaż słynnych "Horka dolls", projekcję etiud filmowych oraz wystawę art booków.

Światowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie od 1961 roku. Święto to jest okazją do podjęcia dyskusji na temat roli teatru i sztuki w życiu społecznym. Instytucje na całym świecie podejmują różnorodne działania, których celem jest m. in. uobecnianie sztuki w codzienności oraz wzmacnianie więzi międzyludzkich poprzez obcowanie z szeroko pojmowaną kulturą.

W środę 25 marca o godz. 17:00 w Galerii 55 w DSW odbędzie się otwarcie wystawy teatralnych lalek autorstwa Klaudii Gaugier. Wernisażowi dzieł wrocławskiej artystki towarzyszyć będzie performance, do którego muzykę skomponował student sztuk nowoczesnych - Design Now! Szymon Orłowski. Przedstawione też będą etiudy studentów performatyki. Otwarte wydarzenie artystyczne będzie zorganizowane przez Wydziałową Pracownię Sztuk Nowoczesnych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Etiudy filmowe w formie poklatkowej animacji

W trakcie wernisażu odbędą się również prezentacje etiud przygotowanych przez studentów sztuk nowoczesnych - Design Now! Zadaniem studentów było wykonanie ceramicznego przedmiotu - "naczynia na". Punktem wyjścia był zaprojektowany wcześniej kafel. Powstały formy przestrzenne bez wyraźnie określonej funkcji i przeznaczenia. W etiudach, które zostały wykonane techniką animacji poklatkowej, ceramiczne przedmioty zostały ożywione i stały się bohaterami krótkich historii przedstawiających kształt, formę, fakturę przedmiotów, podsuwających skojarzenia.

Art book - treść książki w artystycznym kolażu

Studenci DSW przygotowali też wystawę, której tematem są literackie narracje zobrazowane techniką kolażu. Efektem ich wspólnej pracy było powstanie art booka - książki artystycznej, która łączy ze sobą ilustrację i układ typograficzny tekstu w harmonijną całość. Jedno nie może istnieć bez drugiego, te formy są równoznaczne, równoprawne, wynikają z siebie, przenikają się, zaburzając klasyczną formę tekstu ułożonego w akapitach, gubiąc znaki interpunkcyjne. Tekst pojawia się, zanika, nie musi być równo ułożony, czytelny. W niedomówieniach odnajdujemy jego sens i znaczenie. Obraz czytamy jednocześnie z tekstem. Te i inne artystyczne działania w Galerii 55, choć treściowo i formalnie różne, pozostają w pewnych istotnych, nie narzucających się widzowi związkach. Propozycja ich odnajdywania i interpretowania - to zaproszenie widzów do czynnego uczestnictwa w wydarzeniach - podkreśla prof. DSW dr hab. Maria Reut - kierownik Wydziałowej Pracowni Sztuk Nowoczesnych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji