Artykuły

Grudziądz. Wielkie święto teatru

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. W Grudziądzu jego obchody zaplanowano na jutro - w ramach kolejnej odsłony festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna.

Teatr Śląski wystawi jutro u nas "Poskromienie złośnicy" [na zdjęciu]. Organizatorzy festiwalu, czyli Centrum Kultury Teatr, postanowili sięgnąć po artystów z Katowic raz jeszcze - po tym, jak w poprzednim roku zaprezentowali doskonały spektakl "Piąta strona świata" i o mały włos nie wygrali.

- William Szekspir dobrze wiedział, że z miłością nie ma żartów - mówi Beata Kastner, rzecznik prasowy CK Teatr. - Zanim jednak napisał słynną tragedię "Romeo i Julia", światło ujrzała komedia "Poskromienie złośnicy" - jedno z jego pierwszych dzieł. Choć z pozoru tekst wydaje się lekki i błahy, jego humor niesie za sobą wiele prawd, po które na przestrzeni lat sięgali zarówno twórcy filmowi, jak i teatralni. Realizacja Tadeusza Bradeckiego przenosi widzów do słonecznej Italii, zręcznie żonglując kalkami i stereotypami na temat włoskich kochanków.

Drugie przedstawienie Bogaty mieszczanin z Padwy, Baptista Minola, ma dwie córki - starszą, pełną złości i humorów, nieznośną Katarzynę oraz jej młodszą siostrę, Biankę, piękną i dobrze ułożoną. Bianka ma licznych wielbicieli, którzy pragną pojąć ją za żonę.

Stary Minola stawia jednak warunek: wyda za mąż młodszą córkę dopiero wtedy, gdy męża znajdzie starsza.

Nieoczekiwanie problem rozwiązuje przybycie Petruchia z Werony, który jest tak łasy na pieniądze, iż gotów pojąć za żonę absolutnie każdą pannę, byle tylko dostać sowity posag. Tyle tylko, że musi jeszcze zdobyć względy Katarzyny lub przynajmniej opanować jej stanowczy sprzeciw.

Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego trwa 2 godziny 40 minut, a na scenie pojawią się m.in. skutery. "Poskromienie złośnicy" będzie drugim z pięciu przedstawień biorących udział w tegorocznej Grudziądzkiej Wiośnie Teatralnej.

Warto podkreślić, że w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru wręczone zostaną dwie nagrody. Pierwszą z nich - statuetkę Aleksandra - otrzyma Renata Boguska.

Nagrody dla pań

- Członkowie kapituły Nagrody im. Aleksandra Gąssowskiego w tym roku postanowili przyznać statuetkę twórczyni Teatrzyku Lalek "Miszmasz" - tłumaczy rzeczniczka CK Teatr. - Pani Renata już od dziesięciu lat tworzy od podstaw przedstawienia dla najmłodszych - jest nie tylko reżyserem scenicznych opowieści, sama pisze do nich scenariusze i szyje lalki występujące w spektaklu. Ma na swoim koncie 16 premier i prawie 150 przedstawień zagranych nie tylko w Grudziądzu.

Z kolei Elżbieta Orłowska otrzyma Nagrodę Marszałka - najprawdopodobniej z rąk samego Piotra Całbeckiego.

- Z Centrum Kultury Teatr związana jest od 1998 roku - opowiada o laureatce Beata Kastner. - Przez pierwsze lata pracy w naszej instytucji kierowała klubem Akcent, natomiast od 2007 roku pełni funkcję kierownika administracyjnego. Oprócz prac administracyjnych zajmuje się zamówieniami publicznymi.

***

Grudziądzka Wiosna Teatralna: "Poskromienie złośnicy" Teatr Śląski z Katowic

Centrum Kultury Teatr, ul. Teatralna i sobota, godz. 19

bilety: 50, 40 złotych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji