Artykuły

Lalkowy teatr tańca

"Bękart!" Duda Paiva Company z Holandii na Festiwalu Konteksty w Poznaniu. Pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Pierwsza odsłona Festiwalu Konteksty w zmienionej formule (raz w miesiącu będą prezentowane dwa spektakle) za nami. W miniony weekend mogliśmy obejrzeć dwa spektakle: autorskiego "Kopciuszka" Shony Reppe i "Bękarta!" Duda Paiva Company.

"Kopciuszka" nie widziałem. To spektakl dla maluchów. "Bękart!" natomiast to spektakl dla dorosłych. W Polsce rzadko mamy okazję oglądać produkcję lalkową dla takiej publiczności. A szkoda, ponieważ "Bękart!" dowodzi, że można i warto. Przedstawienie oparte jest na powieści Borysa Viana "Wyrywacz serc" i ma charakter surrealistycznego snu.

Na śmietnisku może gdzieś na obrzeżach miasta zagubił się tancerz, który spotyka dziwne typy pochowane gdzieś w zwojach folii i pudłach: staruchę tancerkę z obwisłymi piersiami, która szepce tancerzowi swoje najskrytsze marzenia a on je realizuje; niemalże nagiego pomarszczonego starucha rajfura, psa, kota... Nagość i starość w tym spektaklu jest kontrą do kultu ciała, który powszechnie obowiązuje we współczesnym świecie. Absurd, groteska, ironia to chwyty literackie, które Duda Paiva przekłada na język tańca i lalki, tworząc oryginalną formułę teatru lalkowego.

Mniej zachwyciła mnie treść spektaklu, bardziej urzekła forma, zwłaszcza połączenie tańca i lalek. Myślę, że można by go nazwać lalkowym teatrem tańca, a najlepszym tego przykładem jest scena, kiedy Duda Paiva użycza starusze swoich nóg. Najpierw są jego (młodego tancerza), a potem jej. Starucha w miarę upływu tańca zaczyna przypominać sobie, że kiedyś była tancerką. Mistrzostwo tańca, mistrzostwo animacji i bardzo oryginalna scena teatralna. Paiva jest wirtuozem tańca i fenomenalnie animuje lalki. Sprawia wrażenie, jakby był z nimi zaprzyjaźniony. Zdarza się, że nie poddają się jego woli, ale nie dyskutują.

Spektakl Paivy i reakcja dorosłej publiczności pokazuje, że lalki mogą być atrakcyjne dla dorosłego wiedza. Trzeba mieć tylko pomysł na temat i formę teatralnej rozmowy oraz artystów, którzy to wszystko zmaterializują na scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji