Artykuły

Kraków. Niewidomi będą mogli "oglądać" teatr w sieci

0 tym się mówi. W Krakowie jest realizowany unikatowy projekt, który pozwoli niewidomym i niedowidzącym dzieciom z całej Polski "zobaczyć" sześć nagranych lektur szkolnych

Osoby niewidome i słabowidzące, już na przełomie maja i czerwca, będą mogły znaleźć swoje miejsce na teatralnej widowni. Wszystko dzięki nowatorskiemu pomysłowi Fundacji TVNET z Krakowa.

- Osoby niewidome nie mogą oglądać filmów i sztuk teatralnych bez specjalnego komentarza - audiodeskrypcji, polegającej na opisie wizualnych zdarzeń, sytuacji i osób na ekranie lub scenie. Nasza kapituła wybrała więc do opracowania sześć przedstawień teatralnych dla dzieci i młodzieży - tłumaczy Jarosław Litwa, koordynator projektu.

Fundacja od marca ubiegłego roku pracuje nad udostępnieniem sztuk teatralnych z kanonu lektur szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Krakowianie już w maju "zobaczą" je w teatrze Groteska, korzystając z nagrań, które usłyszą w słuchawkach. Do końca roku nie-widząca młodzież i dzieci z całego kraju znajdą w internecie nagrane dla nich spektakle.

- Na razie zarejestrowaliśmy trzy sztuki teatralne:"Królowa śniegu" Teatru Baj z Warszawy, "Calineczka" Teatru Animacji z Poznania oraz "Przygody Odyseusza" Teatru Groteska z Krakowa - wyjaśnia Jarosław Litwa.

Jak opracowywane są spektakle? Nagrania teatralnego spektaklu trafiają do audiodeskrybera czyli osoby, która opisuje, co dzieje się na scenie i jego niewidomego asystenta Oglądają oni sztukę i przygotują tekst do odczytania przez lektora. Potem przedstawiają swą pracę grupie osób niewidomych, która wyrazi swą opinię i uwagi. To dzięki nim stworzona zostanie ostateczna wersja tekstu spektaklu. Po zmontowaniu gotowego nagrania będzie ono umieszczone na stronie internetowej audiodeskrybowane.pl i udostępniane w sieci. Wersja finalna plików dźwiękowych trafi też do uczestniczących w nagraniach teatrów, które mogą zapraszać niewidomych na swą sztukę. Projekt został objęty opieką grona specjalistów, wśród których znaleźli się m.in. Barbara Mirochna, sekretarz okręgu Malopolskicgo Polskiego Związku Niewidomych i Elżbieta Zakrzewska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. - To fantastyczny, bardzo ambitny i potrzebny projekt-zapewnia Elżbieta Zakrzewska. - Do tej pory zabieraliśmy uczniów do teatru, ale nie miały szansy, aby odebrać w pełni sens inscenizacji. Dzieci słyszały jedynie słowa aktorów, nauczycielki szepcząc, opisywały im, jak wygląda scenografia, co dzieje się na scenie. To było trudne. Szepcący nauczycieł przeszkadza pełnosprawnej widowni. Teraz niewidzący odkryją prawdziwy urok teatru.

Projekt ma charakter non profit i jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji