Artykuły

Kraków. Nowojorska nagroda dla filmu z Leopoldem Kozłowskim

Pełnometrażowy fabularyzowany dokument Andrzeja Celińskiego "Kabaret śmierci" zdobył Złoty Medal New York Festivals w kategorii film dokumentalny. Jednym z bohaterów-narratorów filmu jest Leopold Kozłowski. Jemu też, odbierając nagrodę, zadedykował ją reżyser, zarazem autor scenariusza.

Jemu też, odbierając nagrodę, zadedykował ją reżyser, zarazem autor scenariusza. Film powstał w koprodukcji m.in. Programu 2 TVP i Krakowskiego Biura Festiwalowego, bo też wiele sekwencji obrazu rozgrywa się na krakowskim Kazimierzu.

Są i inne cracoviana: muzykę do filmu napisali muzycy zespołu Kroke, jednym z operatorów kamery, obok samego Andrzeja Celińskiego, był Jerzy Drużkowski. W partiach inscenizowanych wzięło udział wielu krakowskich aktorów. Dodajmy, że Andrzej Celiński sam jest absolwentem krakowskiej PWST.

"Kabaret śmierci" to opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni: twórczości muzycznej, teatralnej, filmowej. Oni dosłownie grali o życie, grali - co podkreśla Leopold Kozłowski - żywym i umarłym, grali też, poniżani i bici, swoim katom z obozów śmierci.

Warto dodać, że aż cztery dokumenty koprodukowane przez TVP - w tym trzy przez TVP2 - zdobyły nagrody na tegorocznym New York Festivals. Były to jedyne polskie produkcje, które znalazły się w finale festiwalu. Obok "Kabaretu śmierci" do grona laureatów trafiły: "Portrety wojenne" Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego i Tomasza Matuszczaka, "Granatowy zeszyt" Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, "Obietnica dzieciństwa" Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji