Artykuły

Kielce. "Kordian" na 3 Maja u Żeromskiego

Wkrótce na afisz Teatru im. Żeromskiego wejdzie "Kordian" Juliusza Słowackiego w inscenizacji i reżyserii Piotra Szczerskiego. W roli głównej zadebiutuje Mateusz Rzeźniczak, student IV roku PWSFTviT w Łodzi.

Premiera odbędzie się w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, ale już 1 i 2 Teatr zaprasza na spektakle przedpremierowe w promocyjnej cenie 20 zł.

"Kordian" napisany jest o wydarzeniach sprzed 200 lat, kiedy car za przyzwoleniem Polaków stał się królem Polski, a polscy notable na tę uroczystość przygotowali mu specjalny utwór "Boże, coś Polskę". Ta słynna pieśń patriotyczno-kościelna wtedy była napisana specjalnie w hołdzie carowi - refren brzmiał "Naszego króla, zachowaj nam Panie" zamiast zmienionych później "Ojczyznę wolną, racz nam zwrócić Panie". Dla mnie "Kordian" zaczyna się właśnie od tej sytuacji. Mija niemal 200 lat historii i dzisiaj można sobie zadać pytanie, w którym miejscu jesteśmy wobec tamtego wydarzenia, wobec powstań, które wybuchły i zostały przegrane. Wobec komuny, która się skończyła, choć nie mam przekonania, że się skończyła. Pragnę zapytać, jacy jesteśmy w stosunku do patriotyzmu, gdy na przykład Maria Peszek śpiewa: "Polsce nie oddałabym ani kropli krwi". Co się z nami stało?

"Kordian" jest dziś dziełem niezwykle aktualnym, dlatego ten utwór inscenizuję - współczesnego "Kordiana 2015".

(z wywiadu z reżyserem "Kordiana" Piotrem Szczerskim, Teatr dla Was, Katarzyna Wnuk)

W spektaklu występuje niemal cały zespół aktorski Teatru im. Żeromskiego:

Teresa Bielińska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński, Janusz Głogowski, Krzysztof Grabowski, Edward Janaszek, Wiktoria Kulaszewska, Wojciech Niemczyk, Łukasz Pruchniewicz, Beata Pszeniczna, Artur Słaboń, Adrian Wajda, Zuzanna Wierzbińska, Beata Wojciechowska, Dawid Żłobiński.

W roli głównej, na kieleckiej scenie, debiutuje Mateusz Rzeźniczak - student czwartego roku Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Muzykę do spektaklu już po raz drugi ("Jakiś i Pupcze" Hanocha Levina reż. Piotr Szczerski; premiera 2014) przygotowuje Zygmunt Konieczny.

Spektakl bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanym dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji