Artykuły

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka

Powołanie profesjonalnego teatru operetkowego - Mazowieckiego Teatru Muzycznego, działającego zgodnie z polityką kulturalną województwa mazowieckiego, podyktowane jest brakiem takiej instytucji w stolicy. W Europie tylko Warszawa i Tirana nie miały sceny operetkowej. Po raz ostatni operetkę można było oglądać w sezonie 1999 - 2000 w Teatrze Muzycznym "Roma" - pisze portal Interia.

Kolejne propozycje Mazowieckiego Teatru Muzycznego, który zamierza wskrzesić tradycję operetki w stolicy. Podstawowym celem działania Teatru jest propagowanie kultury muzycznej na Mazowszu poprzez stworzenie sezonu teatralno-muzycznego na najwyższym artystycznym poziomie. Wzorem dla "Operetki" są teatry muzyczne w Wiedniu i Berlinie.

Jej repertuar to spektakle, które w swojej materii i zamyśle twórców, miały przynosić relaks, zabawę, a czasami refleksję. Arie, duety, znakomite uwertury i taneczne antrakty zawarte w klasycznych operetkach Straussa, Lehara, Kalmana czy Offenbacha wprowadzą widza w znakomity nastrój.

Powołanie profesjonalnego teatru operetkowego, działającego zgodnie z polityką kulturalną województwa mazowieckiego, podyktowane jest brakiem takiej instytucji w stolicy. W Europie tylko Warszawa i Tirana nie miały sceny operetkowej. Po raz ostatni operetkę można było oglądać w sezonie 1999 - 2000 w Teatrze Muzycznym "Roma".

MTM "Operetka" to teatr impresaryjny, którego dyrektorem i jednocześnie pomysłodawcą jest Włodzimierz Izban, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na wydziale Wokalno-Aktorskim. Był on stypendystą Konserwatorium w Sion w Szwajcarii, w latach 1992 - 1995 r. solistą Stadttheater St. Gallen w Szwajcarii. Autor programu muzycznego w TVP 3 pod tytułem "Zagadki muzyczne na poważnie".

Inauguracja działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Operetka" odbyła się 17 września 2005 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Wystawiono najpopularniejszą operetkę Johanna Straussa, "Zemsta Nietoperza" [na zdjęciu], w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Wystąpi m.in. Chór Opery Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Jerzego Maksymiuka oraz Krzysztof Kowalewski w roli Froscha.

"Jako pierwsi w historii polskiej fonografii wydaliśmy całą operetkę w języku polskim. Jest to "Zemstą Nietoperza" Johanna Straussa, z udziałem chóru Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W zanadrzu mamy jeszcze wiele oryginalnych i ciekawych pomysłów"- mówi Włodzimierz Izban

W jej nagraniu wzięło udział 120 artystów, w tym soliści: Iwona Hossa, Paweł Skałuba, Jarosław Brek, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski, Wojciech Gierlach, Marta Boberka, Anna Karasińska oraz Chór Filharmonii Narodowej i Polska Orkiestra Radiowa pod kierownictwem Jerzego Maksymiuka. Okładkę płyty i plakat zaprojektował Andrzej Pągowski, natomiast słowem wstępnym opatrzył ją Lucjan Kydryński.

Andrzej Pągowski światowej sławy artysta grafik jest odpowiedzialny na wszystkie projekty graficzne "operetki".

1 stycznia 2006 roku w Teatrze Polskim o godzinie 17.00 odbędzie się inauguracyjny, pierwszy noworoczny koncert trzech polskich tenorów Pawła Skałuby, Adama Zdunikowskiego, Dariusza Stachury i Basa Opery Narodowej Piotra Nowackiego.

Orkiestra pod dyrekcją: Sławomira Chrzanowskiego.

Gospodarzem wieczoru będzie Waldemar Malicki.

W repertuarze usłyszymy między innymi arie operetkowe, pieśni neapolitańskie i wiele muzycznych niespodzianek.

Koncerty te będą wydarzeniem kulturalnym i artystycznym na najwyższym poziomie, proponowane dla szerokiej publiczności po raz pierwszy w Polsce, nawiązują tradycją do wiedeńskich operetkowych spotkań noworocznych.

Na premierę "Księżniczki Czardasza", zaprasza Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka do Teatru Polskiego już 6 lutego 2006 roku o godzinie 19.00-tej.

Spektakl w reżyserii Marty Mesarosz, scenografia Tatiany Kwiatkowskiej, choreografia Zofii Rudnickiej. Za całość projektu odpowiada Włodzimierz Izban, znany artysta operetkowy, założyciel i dyrektor "operetki".

Księżniczka Czardasza to wzruszająca historia mezaliansu z początki wieku.

W spektaklu zobaczymy i usłyszymy:

Grażyna Szapołowska - Księżna

Marzanna Rudnicka - Stazi

Paweł Skałuba - Edwin

Dariusz Stachura - Boni

Jan Nowicki - Feri

Bohdan Łazuka - Kelner

Leszek Teleszyński - Książe

Chór Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod kierownictwem muzycznym Jose Maria Florencio Junior.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji