Artykuły

Bytom. Opera Śląska świętuje jubileusz

Operze Śląskiej stuknęła siedemdziesiątka. Z tej okazji ten najstarszy w powojennej Polsce teatr operowy przygotował dla publiczności wiele wznowień scenicznych i towarzyszących im imprez.

Najprecyzyjniej podsumował je dyrektor Tadeusz Serafin: - Sezon jest bogaty, bo to w końcu jubileusz 70-lecia naszego teatru, który poświęcamy twórczości polskiej. Realizujemy dwie premiery i wieczór moniuszkowski, gdzie będą "Verbum Nobile" i balet "Na kwaterunku". Wznawiamy dawno nie grane "Zaczarowany bal", "Pana Twardowskiego" i "Halkę". Będzie też jubileusz 60-lecia pracy artystycznej Krystyny Szostek-Radkowej z udziałem Wiesława Ochmana.

Festiwal jubileuszu potrwa od 30 maja do 14 czerwca. Zainauguruje go premiera dwóch tytułów dzieł Stanisława Moniuszki wystawionych w ramach jednego wieczoru - jednoaktowej opery "Verbum nobile" oraz baletu "Na kwaterunku, czyli Noc Świętojańska albo Sobótka" (sobota 30 maja, godz. 18). "Verbum nobile" jest staropolskim obrazkiem obyczajowym, w którym "z życzliwym uśmiechem autor podrwiwa sobie z niewzruszalności szlacheckiego słowa, dawanego nazbyt pochopnie i nierozważnie". Opera, choć prosta, jest pełna wdzięku, mocno charakteryzuje specyfikę polskiego społeczeństwa.

Później będzie wznowienie sceniczne musicalu Katarzyny Gaertner i Tadeusza Kijonki pt. "Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki" z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka (31 maja, 2 czerwca, godz. 18). Wtedy na scenie pojawią się postaci z najpopularniejszych baśni: "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia", "Kot w butach". Będą sceny w stylu rewii czy rocka oraz znane hity.

Wszyscy, których ciekawią zakamarki bytomskiego teatru, będą mogli wziąć udział w wydarzeniu o nazwie "Teatr otwarty dla publiczności" (1 czerwca, godz. 9-15).

A jako ostatnia pozycja w festiwalowym repertuarze w najbliższym tygodniu widnieje tytuł polskiego baletu-pantomimy z 1921 r. "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego. Jego treść oparta jest na znanej legendzie o czarnoksiężniku Twardowskim, postaci na wpół historycznej, na wpół fantastycznej, o której opowiadają podania ludowe. Akcja dzieje się w Krakowie w XVI wieku. Balet Różyckiego jest pierwszym baletem polskim wystawionym w niepodległej Polsce. Był próbą zbudowania wielkiej formy symfonicznej, opartej na folklorze polskim.

Bilety na spektakle: od 30 do 80 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji