Artykuły

Poznań. Premiera opery kameralnej wg "Mikołajka"

Choć wszyscy znają go pod postacią małego chłopca, on sam ma już ponad 56 lat. I wciąż rozrabia. O kim mowa? O Mikołajku, bohaterze serii książek napisanych przez René Goscinny'ego i zilustrowanych przez Jeana-Jacquesa Sempé. Jego przygody od 6 czerwca będzie można oglądać w Teatrze Wielkim.

Pierwsza historyjka o przygodach sympatycznego chłopca, bystrego obserwatora otaczającego go życia (i komentatora jego licznych absurdów), ujrzała światło dzienne 29 marca 1959 r. Ukazała się na łamach francuskiego dziennika "Sud-Ouest Dimanche". Jej autorzy nie chcieli na początku tworzyć dalszych części swojej opowieści. Ale pozytywny odzew ze strony czytelników najwyraźniej przekonał ich, że powinni.

Efekt? W ciągu sześciu kolejnych lat stworzyli aż 221 historyjek. W latach 60. wiele z nich doczekało się wydania w pięciu tomach. Tak powstały znane i czytane na całym świecie książki "Mikołajek", "Rekreacje Mikołajka", "Mikołajek i inne chłopaki", "Wakacje Mikołajka" czy "Mikołajek ma kłopoty".

Po ponad 30 latach od śmierci Goscinny'ego (pisarz zmarł w 1977 r.) jego córka Anna zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. Dzięki temu do rąk czytelników trafiły "Nowe przygody Mikołajka", wydane we Francji w 2004 r. Następny tom Nowych przygód Mikołajka miał swoją premierę we Francji dwa lata później. Trzeci tom z nieznanymi opowiadaniami o Mikołajku ukazał się 5 marca 2009 r. Zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek, napisanych przed laty przez Goscinny'ego, o których istnieniu nie wiedział nawet Sempé. Ilustracje do książki osiemdziesięcioletni ilustrator wykonał współcześnie.

W 2009 r. swoją premierę miał film "Mikołajek" Laurenta Tirarda oparty na serii książek, którymi zaczytują się kolejne pokolenia dzieci. W ubiegłym roku do kin trafił kolejny film Tirarda - "Wakacje Mikołajka".

Teraz przygody Mikołajka będzie można śledzić także w Teatrze Wielkim. A wszystko dzięki operze kameralnej w jednym akcie, zatytułowanej "Mikołajek i inne chłopaki". Premiera - w sobotę 6 czerwca o godz. 18 w Sali Drabowicza. Przedstawienie zobaczymy w ramach projektu Laboratorium Teatru Operowego.

Reżyseruje Radosław Mateja. Libretto na podstawie tłumaczenia Barbary Grzegorzewskiej, Elżbiety Staniszkis i Toli Markuszewicz napisała Magdalena Lubocka.

Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala. Reżyseria i choreografia - Regina Lissowska. Dekoracje - Karolina Kasprzyk. Kostiumy - Justyna Kuchta. Reżyseria świateł Marek Rydian.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji