Artykuły

Zamość. Paweł Dudziński będzie miał tablicę w Zamojskiej Alei Sław

Paweł Dudziński (71 l.), współtwórca Teatru Performer i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Intuitywnych "Fortalicje", będzie ósmą osobą uhonorowaną w Zamojskiej Alei Sław.

Jednak na tablicy, która zostanie wmurowana w bruk ul. Grodzkiej, nie będzie, jak w przypadku wszystkich pozostałych sław, odcisku jego butów. Dudziński pół życia spędził, chodząc i tańcząc boso. Dlatego Bartłomiej Sęczawa, który co roku przygotowuje tablice, zrobił odcisk bosych stóp performera.

Wyprowadzka Bożeny i Pawła Dudzińskich z Zamościa w 2009 r. to wielka strata, odczuwana do dziś. Dudzińscy, oprócz słynnych nawet poza granicami Europy "Fortalicji", organizowali mnóstwo innych projektów artystycznych. Żyli sztuką: dawali koncerty, organizowali performance, sprowadzali do Zamościa znakomitych artystów z całego świata. Stworzyli wielką, artystyczną rodzinę, połączoną nie tylko więzami krwi.

Kiedy Sambor, ich syn (performer, muzyk), stworzył w Lubiążu pod Wrocławiem Wioskę Artystyczną, Bożena i Paweł przeprowadzili się tam.

Paweł Dudziński będzie ósmą osobą uhonorowaną w Zamojskiej Alei Sław.

Dudzińscy w swojej sztuce wykorzystują instrumenty, ruch, głos, farbę, własne ciała. Dzięki artystom Zamość wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. W1994 r. stworzyli na Starówce największy obraz świata, zatytułowany "Amrita" (17 830 mkw. powierzchni). Paweł Dudziński to także pedagog, rzeźbiarz, autor książki "Rytuał intuitywny", w której wykłada zasadę działań artystycznych swojego teatru, jeden z założycieli zamojskiego Jazz Clubu "Kosz".

W 2008 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Zamościa, w uznaniu szczególnych zasług, na 25-lecie działalności Teatru Performer. Był stypendystą ministra kultury.

Poświęcona mu tablica zostanie odsłonięta 3 lipca, o godz. 16, na ul. Grodzkiej. Dla ojca wystąpi Sambor Dudziński. Potem, o godz. 18, na Rynku Wielkim rodzina Dudzińskich da koncert dla zamościan zatytułowany "Leśmianowsko".

Pomysłodawczynią i główną organizatorką wydarzenia jest Teresa Madej, współorganizatorami - Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze", UM Zamość, Zamojski Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza, Hotel Mercury Zamość Stare Miasto i Cukiernia "Smakołyk", a także zamojscy restauratorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji