Artykuły

Częstochowa. Teatr Oczami Brata zmienił siedzibę

Częstochowski teatr skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną zyskał nową siedzibę. Teraz mieści się w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej. Nowe miejsce stwarza więcej możliwości, ale też potrzebę kolejnych rąk do pomocy.

Teatr Oczami Brata to zjawisko niezwykłe, tworzy go bowiem 36 aktorów z niepełnosprawnością intelektualną. Mają od 12 do 40 lat. We wrześniu ubiegłego roku powołała go do życia Fundacja Oczami Brata. Do niedawna mieścił się w siedzibie fundacji przy ul. Brzezińskiej, zajęcia odbywały się zaś w piątki i soboty. Tuż przed nowym sezonem teatr przechodzi jednak sporą rewolucję i przeniósł się do Hali Sportowej przy ul. Żużlowej.

- Po przeprowadzce mamy dostęp do większości sal, którymi dysponuje Hala Sportowa Częstochowa. Daje nam to większe możliwości, z czego bardzo się cieszymy, możemy się rozwijać i dawać szansę na rozwój innym. Dzięki nowemu lokalowi nasza praca jest bardziej efektywna. W hali nie ma barier architektonicznych. Mogą się do nas zgłaszać nowe osoby, również z niepełnosprawnością fizyczną (nie tylko intelektualną jak dotychczas), które bez problemu będą mogły dołączyć się do grupy zajęciowej. Będąc w hali, możemy również korzystać z sali, w której organizowane są premierowe spektakle Teatru Oczami Brata. Aktorzy mają okazję oswoić się z miejscem, w którym będą grali swoją sztukę - wyjaśnia Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.

Nowy sezon rozpocznie się 16 września i potrwa do połowy grudnia. W każdym tygodniu warsztaty będą odbywały się w środy (potrwają 1,5 godz.) oraz w piątki i soboty (po 4 godziny zegarowe). W sumie członków teatru czeka 36 spotkań. Sezon zwieńczy premiera nowego spektaklu. Nie braknie też nowości, czyli warsztatów terapii artystycznej.

- To cykl spotkań, których głównym założeniem jest przygotowanie uczestników do funkcjonowania w codziennym życiu na najwyższym poziomie, poprawnego wypełniania powierzonych obowiązków oraz większego usamodzielnienia się. Nowością będzie także to, że warsztaty podzielone będą na aż pięć pracowni [dotychczas były trzy - przyp. red.]: teatralno-ruchową, muzyczno-taneczną, technik różnych, dziennikarsko-literacką, oraz życia codziennego. W teatrze nie zabranie również nowych twarzy, na które wciąż czekamy. Poszukujemy też energicznych i chętnych do współpracy wolontariuszy. Dla wolontariuszy warsztaty są szansą na osobisty rozwój, zawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni, zdobycie doświadczenia oraz uzyskanie cennych referencji - dodaje Bilski.

We wtorek 25 sierpnia o godz. 17 w hali odbędzie się spotkanie dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, które chciałyby dołączyć do teatru. Z kolei wolontariusze mogą zgłaszać się pod numerem tel. 533 527 368 oraz mailowo na adres biuro@oczamibrata.pl.

Działalność teatru to niejedyne plany częstochowskiej fundacji. We wrześniu rusza bowiem projekt "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie", w ramach którego odbędzie się gra miejska, salon poezji, happening artystyczny oraz cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem przegląd "Maskarada".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji