Artykuły

Warszawa. Mike Urbaniak i Maciej Nowak odchodzą z RDC

W poniedziałek przebywająca na zwolnieniu lekarskim redaktor naczelna Polskiego Radia RDC Ewa Wanat została dyscyplinarnie zwolniona przez prezes spółki Jolantę Kaczmarek. W ramach protestu ze stacją pożegnali się już Mike Urbaniak i Maciej Nowak.

Jak informował wczoraj portal Wirtualnemedia.pl, Ewa Wanat została zwolniona dyscyplinarnie przez zarząd RDC. Wanat od kilku miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim, a o decyzji zarządu spółki dowiedziała się z dokumentów przesłanych drogą pocztową. W przesłanym do nas oświadczeniu prezes RDC Jolanta Kaczmarek wyjaśniła, że powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do Ewy Wanat, której "działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki".

Chodzi o wpis dziennikarki na Facebooku o treści: "Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?". W opinii zarządu RDC komentarz ten narusza zasady zawartej umowy o pracę oraz obowiązujące w spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne. Wpisem na koniec września miała zająć się rada nadzorcza radia.

- Cytowany powyżej wpis, którego konsekwencją były dalsze komentarze i opinie autorstwa pani Ewy Wanat, z racji pełnienia przez panią Ewą Wanat funkcji redaktor naczelnej, były odbierane jako stanowisko Rozgłośni. W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór Rozgłośni przez opinię publiczną - tłumaczy prezes Jolanta Kaczmarek w stanowisku przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, kierownictwo rozgłośni nie rozmawiało z pracownikami na temat zmiany na stanowisku redaktora naczelnego. Część zespołu jest zawiedziona zwolnieniem Ewy Wanat, niektórzy - jak Mike Urbaniak i Maciej Nowak - już rozstali się z rozgłośnią.

- Jest mi zwyczajnie przykro, że niszczy się naszą dwuletnią pracę, wielki wysiłek, by zbudować publiczne radio z misją. Ewa Wanat pokazała, że można z niszowej, regionalnej stacji radiowej, o której miało kto słyszał zrobić opiniotwórcze medium, w którym bywają najważniejsze nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury. Za to podziękowano jej zwolnieniem z pracy - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Urbaniak. - Nie wiem, kto z radia odejdzie, a kto w nim zostanie. To są indywidualne decyzje moich kolegów i koleżanek. Ja z pewnością odchodzę - dodaje.

Mike Urbaniak w RDC był gospodarzem audycji "Pan od kultury" i "Pan od kultury. Po południu" oraz współprowadził "Świątek piątek. Plan na weekend" z Michałem Trzcińskim i "Homolobby" z Maciejem Nowakiem. Urbaniak pożegnał się ze słuchaczami w poniedziałek przed godz. 23.00 na koniec prowadzonego przez siebie pasma. Tego dnia wyemitowano również powtórkę audycji "Homolobby", która w tym kształcie już nie wróci na antenę. Z naszych informacji wynika, że Maciej Nowak również nie będzie współpracował ze stacją.

Inny pracownik RDC w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznaje, że w redakcji pojawiają się myśli o rezygnacji. Zwraca jednak uwagę, że pracownicy pozostają zdezorientowani. - Bardzo łatwo jest coś powiedzieć i zadeklarować, a to jest przecież trudna i poważna sprawa, bo ludzie mają pracę. Nie należy przywiązywać wielkiej wagi do pierwszych deklaracji - odpowiada na pytanie o kolejne odejścia z RDC. - To zależy od tego, co powiedzą nam Ewa Wanat i prezes spółki. Nie wiemy, jakie jest zdanie Ewy, co ona myśli o radiu, które zrobiła. Dobrze byłoby, gdyby jedna i druga strona spotkała się z nami i o tym porozmawiała - dodaje.

W marcu br. zarząd RDC rozstał się z Elizą Michalik, która prowadziła autorską audycję "Bez pudru". W sobotnie poranki Michalik komentowała z gośćmi m.in. bieżące wydarzenia w kraju. - Usłyszałam, że jestem osobą o zbyt wyrazistych poglądach i że współpraca z kimś tak wyrazistym okazała się w publicznym radiu nieudanym eksperymentem - tłumaczyła wówczas Michalik. Wówczas część zespołu w proteście chciała odejść z pracy.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od marca do sierpnia 2015 roku udział RDC w warszawski rynku radiowym wyniósł 1,5 proc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji