Artykuły

Sopot. Czajkowska i Kosewski z Sopocką Muzą

Językoznawca Edward Breza, tancerka i choreografka Joanna Czajkowska oraz aktor Piotr Kosewski to tegoroczni laureaci Sopockiej Muzy, najbardziej prestiżowej nagrody miejskiej dla naukowców i artystów.

Choć do końca roku jeszcze trochę czasu, Sopot już wręczył swoją doroczną nagrodę dla lokalnych artystów i naukowców, których osiągnięcia wyrastają poza lokalne granice. W tym roku Sopockie Muzy trafiły do trójki twórców. W dziedzinie nauki laur trafił do profesora Edwarda Brezy, w dziedzinie kultury - do Joanny Czajkowskiej, a nagrodę dla młodych twórców otrzymał Piotr Kosewski [oboje na zdjęciu].

Profesor Breza jest uznanym w skali krajowej językoznawcą, który swoje badania poświęca przede wszystkim sprawom lokalnym - zajmuje się głównie regionalnym nazewnictwem kaszubskim, lokalnymi nazwiskami i genealogią. Sam pochodzi z Kaszub - urodził się w Kaliszu pod Kościerzyną. Z Trójmiastem związany jest od czasu studiów humanistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Po ich zakończeniu rozpoczął pracę na tej uczelni, która wkrótce stała się Uniwersytetem Gdańskim. Przez wiele lat pracy na uczelni profesor pełnił wiele funkcji, był m.in. dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej czy prodziekanem całego Wydziału Humanistycznego.

W naukowym dorobku ma ponad 2000 publikacji naukowych i popularnonaukowych, z których wiele dotyczy takich kwestii jak historyczne nazewnictwo i słownictwo pomorskie. Pionierskie były jego prace dotyczące języka kaszubskiego. Dziś, mimo emerytalnego wieku, profesor nadal prowadzi aktywną działalność badawczą i dydaktyczną.

Joanna Czajkowska to tancerka, choreografka i nauczycielka tańca, która od prawie dwudziestu lat prowadzi założony z Jackiem Krawczykiem Sopocki Teatr Tańca, wcześniej, przez wiele lat, funkcjonujący pod nazwą Teatr Okazjonalny. Jest jedną z najważniejszych postaci na trójmiejskiej scenie teatru tańca, ma w dorobku pól setki choreografii dla własnej grupy i dla innych artystów. Słynie z realizacji, które przekładają na język teatru tańca literaturę czy filozofię.

Piotr Kosewski ma 27 lat, jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku ze specjalnością musical. W pracy zawodowej koncentruje się przede wszystkim na autorskich realizacjach, z których wiele miało premierę w sopockim Teatrze Na Plaży - to m.in. "Balladyna '68", przedstawienie na podstawie piosenek i tekstów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Sopocka Muza, czyli Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu w dziedzinie nauki, kultury i sztuki została ustanowiona w 1974 roku na wniosek samych środowisk twórczych. Początkowo nazywana była Srebrną i Brązową Plakietą, a dzisiejszą nazwę zyskała w 1993 roku. Początkowo co roku przyznawano tylko jedną statuetkę, w 2002 dodano odrębny laur dla ludzi nauki, a trzy lata później - dodatkowe wyróżnienie dla młodych twórców. Laureaci otrzymują statuetkę z brązu, przedstawiającą pół-kobietę, pól-muszlę. Autorem jej projektu jest profesor gdańskiej ASP Jan Szczypka. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźć można prawdziwy poczet wielkich sopockich twórców, m.in.: Kiejstuta Bereźnickiego, Józefę Wnukową, Jerzego Afanasjewa i Wojciecha Misiuro. Nader trafne były też decyzje dotyczące młodych, obiecujących twórców -jedna z pierwszych laureatek, Magdalena Hueckel, która otrzymała nagrodę w 2006 roku, dekadę później zdobyła nominację do Oscara za film dokumentalny "Nasza klątwa", zrealizowany z Tomaszem Śliwińskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji