Artykuły

Poznań. Zatańczą Kafkę i Schulza w Wielkim

Jak opowiedzieć bez słów o twórczości Franza Kafki i Brunona Schulza? Co łączy autora "Zamku" i "Procesu" z twórcą "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą"? Odpowiedzi warto poszukać w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W piątek i w sobotę na Scenie Drabowicza zobaczymy najnowszą premierę - spektakl "Kafka/Schulz: objawienia i herezje". Reżyseruje Tomasz Kajdański.

- Spektakl nie będzie prostym przełożeniem na scenę konkretnych motywów, obrazów, czy sytuacji z opowiadań Schulza i Kafki - opowiada Krzysztof Cicheński, dramaturg, a także autor scenografii. - Zainspirowała nas postawa pisarzy wobec rzeczywistości. Widać u nich fascynację połączoną z lękiem, u obu pojawia się też intuicyjnie przeczuwane zwątpienie wobec literatury, która chyba nie jest w stanie oddać w pełni tego, co chce opisać pisarz - twierdzi dramaturg. - Pomyśleliśmy, że objawienia, których doświadczyli ci pisarze w zderzeniu ze światem, można oddać poprzez ruch - formę, która nie daje się zamknąć w słowach i zdaniach.

W teatrze tańca, który stworzyli realizatorzy, w świat znany z literatury zabiorą nas m.in. rekwizyty. - Będzie dużo starych butów, talerzy, płaszczy, książek, a także na przykład pończoch, które nawiązują do znanego z rysunków Schulza fetyszyzowania kobiecych stóp - zapowiada Krzysztof Cicheński. - Te wszystkie przedmioty, które pojawią się na scenie, to takie trochę artefakty z przeszłości. Kiedyś do kogoś należały, mają swoją historię, ale tych ludzi już nie ma. Widz może się zastanawiać, do kogo należały - mówi dramaturg.

Ta sceniczna wycieczka w przeszłość ma nawiązać do historii ludzkości i cywilizacji w XX w. - Czasów, w których wydarzyły się przecież rzeczy straszne - przypomina Cicheński. - Nie inscenizujemy historii, pytamy raczej o to, jakiego rodzaju myślenie, a nie działania, mogło doprowadzić do Zagłady - zastrzega dramaturg.

Kostiumy zaprojektowała Julia Kosek. Opracowanie muzyczne: Marta Knaflewska. Zatańczą: Natalia Trafankowska, Anna Gumna, Jakub Starzycki.

Premiera - 18 grudnia o godz. 19 w Sali Drabowicza. Bilety - 10 i 15 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji