Artykuły

Łódź. Przed premierą "Antoniusza i Kleopatry" u Jaracza

Cykl działań towarzyszących premierze sztuki Williama Shakespeare'a w reż. Wojciecha Farugi przygotował Teatr im. Jaracza. W programie przedpremierowym wystawa i spotkanie wokół tematów wojny, miłości, władzy, kobiet i świata arabskiego. premiera na Dużej Scenie Teatru Jaracza. Premiera "Antoniusza i Kleopatry" w sobotę.

09.01.2016 r. // 19:00 bezpośrednio przed premierą //// górne foyer /// wstęp wolny

KOBIETA NA WOJNIE

Wystawa prac wybitnego polskiego fotoreportera - Krzysztofa Millera. Krzysztof Miller - urodzony 25 marca 1962 roku w Warszawie. Od 1986 razem z Jerzym Gumowskim autor zdjęć dla pism drugiego obiegu w Polsce. Od 1988 fotograf Centrum Informacji Akademickiej NZS, współpracownik "Przeglądu Wiadomości Agencyjnych". Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu. Od 1989 czołowy fotoreporter "Gazety Wyborczej". Mistrz gatunku dla pokoleń adeptów fotografii. Autor zdjęć z czechosłowackiej Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen m. in. w Bośni i Chorwacji. W 2000 roku juror konkursu World Press Photo. W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, to fragment większego projektu "Kobieta na wojnie". Zdjęcia zostały wykonane w odległych od siebie rejonach działań wojennych. Bohaterkami prezentowanych fotografii są kobiety - w różnym wieku, w różnych rolach. Nie ma czasów bez wojen, nie ma wojen bez śmierci, cierpienia, bez żałoby i utraty nadziei. Nie ma wojen bez kobiet.

wystawa czynna do 07.02.2016 r.

***

10.01.2016 r. // 17:00 /// Mała Scena ///// wstęp 5,00 pln

spotkanie z Krzysztofem Millerem

spotkanie autorskie na marginesie wystawy KOBIETA NA WOJNIE

Poezja Hatifa Janabiego

Spotkanie z poezją Hatif Janabi, według poprzedniej pisowni: Hatif al-Dżanabi poeta, pisarz, tłumacz i pracowniki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Urodził się w pobliżu Babilonu w Iraku. Będąc studentem arabistyki na Uniwerytecie Bagdadzkim, w 1970 roku zadebiutował w prasie. Podczas studiów z powodu bankructwa ojca musiał zarabiać na życie handlując na ulicach i w kawiarniach Bagdadu papierosami i bielizną. Po studiach pracował jako nauczyciel literatury arabskiej w Kirkuku na północy kraju. Władze irackie udaremniły poecie opublikowanie dwóch tomików poezji, toteż w 1976 r. opuścił ojczyznę w sierpniu i od tamtej pory z przyczyn politycznych pozostaje poza krajem. W 1979 r. otrzymał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1983 r. doktoryzował się w zakresie teatrologii. Od roku 1979 pracuje w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1985-1988 był wykładowcą literatury arabskiej i dramatu na Unimerytecie Tizi-Ouzu w Algierii. W latach 1993-1994 Visiting Scholar w Indiana University w USA. Jest laureatem kilku nagród m.in.: Nagroda XIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu oraz Nagroda The University of Arkansas. Hatif Janabi publikuje swoje utwory w języku arabskim i polskim, wiele z nich zostało przetłumaczone na inne języki, m.in. na angielski, francuski, duński i czeski prowadzone przez prof. dr hab. Marka Dziekana Marek Dziekan - kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego z udziałem aktorów Jaracza Kamili Sammler, Grażyny Walasek oraz Mariusza Siudzińskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji