Artykuły

Lublin. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN podsumował 2015 rok

Nagroda POLIN dla Tomasza Pietrasiewicza, artykuł w "Financial Times" i prezentacja ośrodka w paryskim ratuszu. W ubiegłym roku o lubelskim Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN usłyszał cały świat. Pracownicy instytucji podsumowali 2015 rok.

Miniony rok dla Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN był szczególny. Przede wszystkim dlatego, że instytucja świętowała 25-lecie.

Wizyta w sercu Paryża

W jubileuszowym roku ośrodek może pochwalić się wieloma sukcesami. W listopadowym numerze "Financial Times" ukazał się artykuł o instytucji i rozmowa z jej dyrektorem Tomaszem Pietrasiewiczem.

- Dzięki temu z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że o naszym istnieniu dowiedział się cały świat - mówi Joanna Zętar z Ośrodka.

Kolejnym wydarzeniem, dzięki któremu instytucja zaistniała na arenie międzynarodowej była prezentacja działalności Bramy Grodzkiej w paryskim ratuszu. Spotkanie z działaczami ośrodka zorganizowane było w głównej mierze przez osoby związane z Lublinem, które obecnie mieszkają w stolicy Francji. - Zaprosili nas do serca Paryża, abyśmy opowiedzieli w jaki sposób pracujemy z pamięcią - dodaje Zętar.

Finał konkursu Nike

W 2015 roku posypały się też nagrody i wyróżnienia. Pietrasiewicz został nagrodzony przyznaną po raz pierwszy przez Muzeum Żydów Polskich nagrodą POLIN. Wyróżnienie trafia do osoby lub instytucji, która chroni pamięć historii polskich Żydów i przyczynia się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata.

Na tym nagrody się nie skończyły. Projekt "Zaczarowany Lublin" realizowany przez Lubelską Trasę Podziemną został wyróżniony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków. a niewątpliwym sukcesem okazał się wydany przez ośrodek tom poezji Jacka Podsiadły "Przez sen". Zbiór znalazł się w finale konkursu Nike 2015.

Chcemy opowiadać o całym regionie

W 2015 badaczom udało się zakończyć trzy ważne projekty. Jednym z nich był trwający dwa lata Shtetl Routes. W jego ramach organizatorzy zebrali informacje na temat 60 miasteczek na granicy Polski, Ukrainy i Białorusi.

Spotkanie z autorem książki "Świat się chwieje"

- Przede wszystkim chodziło nam o przywracanie pamięci o dawnych żydowskich miasteczkach. Przy okazji w ich mieszkańcach wzbudziliśmy nadzieję, że ich społeczności mogą się rozwijać korzystając ze swojego dziedzictwa - wyjaśnia Grzegorz Jędrek z Bramy Grodzkiej. I dodaje, że w ramach projektu pracownicy przeszkolili ponad 150 przewodników, którzy mogą oprowadzać chętnych po swoim terenie.

W ubiegłym roku swój finał miał także projekt "Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo kreujemy przyszłość". Dzięki niemu na nowo odkryto drewnianą architekturę w naszym regionie. Ostatni z zakończonych projektów to "Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie", który dotykał historii majątków ziemiańskich.

- Stworzyliśmy mapę z zaznaczonymi majątkami ziemskimi, grę edukacyjną i model 3D Dworu w Monikach, zebraliśmy mnóstwo materiałów fotograficznych. Te projekty pokazują, że nie zamykamy się wyłącznie na działalność w Lublinie. Chcemy pokazywać o wiele więcej i opowiadać o całym naszym regionie. Praca z pamięcią to coś, co pomoże nam odkryć na nowo Lubelszycznę i poczuć dumę z tego skąd jesteśmy - tłumaczy Jędrek.

W realu i w Internecie

Ośrodek z roku na rok zyskuje coraz większa liczbę gości. W 2015 roku stałą ekspozycję ośrodka odwiedziło niemal 4 tys. ludzi, a Lubelską Trasą Podziemną przeszło 25 tys. osób. Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN coraz wyraźniej istnieje także w przestrzeni wirtualnej. W ubiegłym roku liczba odsłon wszystkich stron internetowych ośrodka przekroczyła 2 mln.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji