Artykuły

Rozmawiamy z Janem Bratkowskim "Sceneria zimowa" w Teatrze Dramatycznym

Na afisz Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy wchodzi sztuka amery­kańskiego autora, Maxwella Andersona "Sceneria zimowa". Spektakl reżyse­ruje dyrektor teatru - Jan Bratkowski,którego zapytaliśmy o przygotowywa­ny spektakl.

Co zadecydowało o wzięciu tej sztuki na warsztat Teatru Dramatycznego ?

- Jest to - w pewnym sensie - hi­storia gangsterska. Jeśli chodzi o temat sztuki - autor był inspirowany przez słynny w latach dwudziestych proces Sacco i Vanzettiego - dwu lewicowców, którzy zostali oskarżeni o udział w napadzie i skazani na fotel elektrycz­ny, gdy w rzeczywistości chodziło o ukrócenie ich lewicowej działalności. Anderson początkowo napisał na tym tle sztukę publicystyczną "Bogowie błyskawic", a dopiero potem w 1935 r. - sztukę poetycką pt. "Sceneria zimowa", w której ów proces jest tylko punk­tem wyjścia, zaś autor szerzej porusza problemy Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza - problem sprawiedliwości.

Jest w tym coś paradoksalnego, że sztuka napisana w latach trzydzie­stych, w obliczu ciągłej strzelaniny, rządów mafii, siły gangu, który z ukrycia rządzi społeczeństwem USA - nie straciła swej aktualności. Anderson, pisząc swoja sztukę - dążył do stwo­rzenia poetyckiego teatru - skiero­wanego przeciw łatwiźnie Broadwayu. W swych poszukiwaniach sięgnął do tradycji, w swoim języku najbardziej istotnych - do Szekspira.

Jaka jest obsada "Scenerii" ?

- Parę kochanków grają Magdalena Zawadzka i Zbigniew Zapasiewicz, w roli sędziego - Ignacy Gogolewski, sze­fa gangu - Ryszard Pietruski, poza tym w głównych rolach występują Mieczysław Milecki, Zygmunt Kęstowicz, Stanisław Wyszyński. Scenogra­fia Zofii Pietrusińskiej, muzyką - bardzo ważna w tej sztuce - Andrzeja Trzaskowskiego.

Najbliższe plany teatru?

- W próbach - "Czarna komedia", bardzo zabawna sztuka. Petera Shaffera, w reż. Piotra Piaskowskiego, z Wiesła­wem Gołasem w roli głównej.

Rozmawiała :

AGNIESZKA DZIEMBAJ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji