Artykuły

Lublin. W Teatrze Starym będzie teatr

Klamka zapadła. W budynku Teatru Starego [na zdjęciu] powstanie teatr impresaryjny. Dodatkowo nad sceną zostanie zamontowany ekran, by urządzać tam projekcje filmowe.

- To najlepsza koncepcja spośród tych, które zgłosili nam artyści i ludzie kultury. Obiekt będzie mógł spełniać wiele funkcji kulturalnych - mówi Ryszard Pasikowski, zastępca prezydenta.

A pomysły na Teatr były różne, proponowano m.in. urządzenie tam międzynarodowego centrum teatru, nowoczesnego muzeum czy opery marionetkowej. Władze miasta sugerowały, by przenieść do zabytku siedzibę Teatru Andersena (do 2009 r. powinien się wyprowadzić z pomieszczeń wynajmowanych w kompleksie u dominikanów na Starym Mieście). Jednak dyrektor Andersena Włodzimierz Fełenczak wskazywał, że zabytek nie spełnia wymogów technicznych i jest za mały dla jego teatru. - W sprawie nowego lokalu dla lalek rozmawiamy z marszałkiem. Być może umieścimy go w Teatrze w Budowie. Jednocześnie zastanawiamy się nad budową dla nich siedziby przy Spokojnej, mamy już koncepcję przygotowaną przez architektów. Tak jak sugerowała nam komisja kultury, złożymy wniosek o pozyskanie funduszy unijnych na wykonanie dokumentacji technicznej tego obiektu - informuje Ryszard Pasikowski.

Z pomysłem teatru impresaryjnego wyszedł Janusz Opryński, zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury i dyrektor teatru Provisorium.

Teatr miałby wystawiać spektakle o małej obsadzie, monodramy. Organizowałby nieduże koncerty, wystawy i konferencje. - Nad sceną chcielibyśmy zamontować ekran, dzięki czemu obiekt zyskałby kolejną funkcję - kinową, zwłaszcza że kino działało już w tym budynku - dodaje Pasikowski.

Urzędnicy odkupili od biura projektowego koncepcję przebudowy Teatru Starego, którą architekci przygotowali dla poprzedniego właściciela zabytku - Fundacji Galeria na Prowincji. Zakłada nie tylko wykorzystanie pomieszczeń nad ziemią, ale też piwnic. Na dwóch kondygnacjach w podziemiach miałoby powstać zaplecze dla teatru, szatnie, toalety.

Na razie nie wiadomo, kto przejmie opiekę nad teatrem i zostanie gospodarzem gmachu. Jak mówi Pasikowski, do tego celu miasto wyznaczy placówkę kulturalną albo ogłosi konkurs i zaprosi instytucje do złożenia ofert. Prace przy przebudowie zabytku mają ruszyć wiosną przyszłego roku.

Obecnie gmach został zabezpieczony na sezon zimowy.

***

Janusz Opryński, dyrektor teatru Provisorium i zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury: Składaliśmy z Centrum Kultury taki projekt, by w gmachu Teatru Starego powstał teatr impresaryjny. Jednak od pomysłu do jego realizacji jest jeszcze daleka droga. Dlatego trudno mi komentować wybór tej koncepcji, bo nie wiem, jak ma dokładnie być realizowana. A w tym rzecz. Poczekam więc na oficjalną informację w tej sprawie od władz miasta.

Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków: Nie stawialiśmy rygorów co do funkcji tego budynku. Sugerowaliśmy, by działał tam teatr miejski o wielofunkcyjnej formule dla różnych odbiorców. Teatr impresaryjny w tej formule się mieści, nie widzę też przeszkód, by jednocześnie działało tam kino. Poza tym na potrzeby zaplecza można wziąć pod uwagę sąsiednią kamienicę przy Złotej 5. Obok zabytku są też oficyny rodziny Makowskich z pięknym dziedzińcem, gdzie można by urządzić ogródek kawiarniany.

Teatr w liczbach:

1500 m kw. - powierzchnia użytkowa teatru

17 m - głębokość piwnic

12 m - wysokość gmachu

10 - liczba balkonów

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji