Artykuły

TVP Kultura. Aktywne uczestnictwo w kulturze od rana do wieczora

Wiosenna ramówka TVP Kultura przewiduje wiele nowości czasem pod zaskakującymi tytułami. A już w marcu pojawi się przegląd spektakli z udziałem Magdaleny Cieleckiej.

TVP Kultura pod nowym kierownictwem Mateusza Matyszkowicza, do niedawna naczelnego "Frondy Lux", ma być otwarta na gorące debaty i publicystyczne spory oraz premierowe wydarzenia muzyczne. Pojawi się nowe pasmo filmowe - "Młodzi gniewni" i liczne premiery w znanych i docenionych wcześniej cyklach filmowych. Aktualności kulturalne będą prezentowane od poniedziałku do piątku o 20.00.

Aktywne uczestnictwo w kulturze można będzie zacząć już od rana w towarzystwie artystów sztuk wizualnych współtworzących program "Kultura fizyczna", którego autorami są Laura Pawela i Marcin Kamiński. Codzienną dawkę aktualności kulturalnych będą serwować "Informacje Kulturalne". Ich skrót wyemituje wcześniej Program 1 TVP jako magazyn "Pegaz flash".

Dobra wiadomość dla miłośników Pegaza. Zdjęty przed laty z anteny magazyn kulturalny zostanie reaktywowany z inicjatywy TVP Kultura. Jego gospodarzami będą; Agnieszka Szydłowska znana i ceniona dziennikarka radiowej Trójki, która w TVP Kultura prowadzi rozmowy "Niedziela z..." oraz Marek Horodniczy.

Wiceszef TVP Kultura, Jakub Moroz i krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski dyskutować będą o najciekawszych tematach społeczno-kulturalnych w nowym programie "Tanie dranie". Mateusz Matyszkowicz wkroczy do świata książek jako "Chuligan literacki", zaś Łukasz Orbitowski w programie "Dezerterzy" zaprezentuje twórców funkcjonujących poza głównym obiegiem kultury. Do TVP Kultura wróci także "Trzeci punkt widzenia". Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz będą dyskutować o znaczących wydarzeniach społeczno-politycznych w ujęciu filozoficznym.

Wiele ciekawych propozycji czeka na kinomanów. W paśmie "Panorama kina światowego" widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: "Ceremonia" w reżyserii jednego ze współtwórców francuskiej nowej fali - Claude'a Chabrola, nominowany do Złotej Palmy w Cannes film braci Arnauda Larrieu i Jean-Marie Larrieu "Malować albo kochać" czy nominowany do włoskich Złotych Globów film Silvio Soldiniego "Czego chcę więcej". W "Wieczorze kinomana" pojawi się też m.in.: "Miłość" Michaela Hanekego, "Tokijska opowieść" Yasujiro Ozu i "Żelazny krzyż" Sama Peckinpaha.

Redakcja teatru nie zapomniała o przypadającej w tym roku rocznicy Wiliama Szekspira. Nowością będzie też transmisja premiery spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Wśród wydarzeń muzycznych Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego oraz konkurs Młody Muzyk Roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji