Artykuły

Olsztyn. W Teatrze Jaracza rozdają prezerwatywy

Niektórzy chodzą do teatru, bo go kochają. Inni, bo wypada. Jeszcze inni, bo ktoś zaprosił i nie można odmówić. Olsztyńska Scena Margines postarała się o jeszcze jeden, kontrowersyjny argument: do teatru warto przyjść, bo można będzie dostać prezerwatywę.

Artyści wymyślili akcję "Bezpieczne walentynki". Zacznie się 14 lutego, we wspomnienie św. Walentego, patrona zakochanych. Przez tydzień przed spektaklem "Parapetówa", który można obejrzeć na Scenie Margines, będą rozdawane ulotki o profilaktyce HIV, AIDS i darmowe prezerwatywy.

- Niekiedy o życiu decydują chwile. Sprawmy, by miłość nie była chwilą zapomnienia, a bezpieczną drogą dwojga kochających się ludzi - przekonują twórcy olsztyńskiej Sceny Margines działającej przy Teatrze im. Jaracza.

Dlaczego tak kontrowersyjny pomysł był możliwy akurat na Marginesie? Bo to scena specyficzna - angażuje się w problemy młodych ludzi. Artyści świadomie wybierają repertuar i inne działania parateatralne, które mogą zainteresować odbiorców między 20. a 35. rokiem życia. Na promocję prezerwatyw wybrali "Parapetówę", bo pokazuje on życie współczesnych 30-latków, którzy przechodzą przez kilka związków z różnymi partnerami.

Akcja potrwa do 20 lutego. Tego dnia aktorzy zagrają "Pierwszy raz" Michała Walczaka. To historia pary, która spotyka się, by świętować mityczny "pierwszy raz", ale okazuje się, że ten pierwszy raz nie jest wcale taki łatwy.

Pomysł akcji powstał spontanicznie.

- Przeczytaliśmy, że w Polsce wzrasta liczba osób zarażonych wirusem HIV przez kontakty seksualne - mówi Magdalena Bujewicz-Mydlak, z biura promocji i reklamy Teatru im. Jaracza. - Chcemy uświadomić widzom, że ten problem dotyczy wszystkich. Walentynki okazały się idealne, by połączyć święto zakochanych z profilaktyką przed HIV. - Mamy dość tandetnych czerwonych gadżetów. Chodzi o to, żebyśmy się kochali, ale z głową - wyjaśnia Bujewicz-Mydlak. - Według danych sanepidu na terenie naszego województwa żyją 272 osoby z HIV. To są ci, którzy się zbadali. Ilu nawet nie podejrzewa, że jest nosicielem? Zjawisko zmiany partnerów wśród młodych ludzi istnieje. My nie chcemy oceniać, czy to jest dobre, czy złe. Chodzi o to, by zachować rozwagę.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że nie zachęcają do wolnej miłości, ale do bezpiecznej. Dlatego informują też o bezpłatnych badaniach i punktach konsultacyjnych. W ulotkach będą również informacje o innych metodach zapobiegania AIDS.

***

dla Gazety Ksiądz Jan Rosłan, Redaktor Naczelny Posłańca Warmińskiego":

Na temat rozdawania prezerwatyw mogę powiedzieć tylko jedno: Marek Kotański też rozdawał prezerwatywy pod szkołami, a potem uznał, że to niewłaściwa metoda bo zachęca do ich używania. Teatr powinien mówić o problemie przez sztukę, a nie działania nieartystyczne. Pomysłodawcy tej akcji powtarzają hasła z reklamy telewizyjnej, że prezerwatywa zabezpiecza przed chorobą. A czy tak jest? Tylko w pewnym stopniu. Nic nie daje takiej pewności, jak wstrzemięźliwość seksualna czy wierność.

Co to jest Margines?

Offowa scena teatralna Margines ma już dwa lata. mieści się w małej salce na piętrze Teatru Jaracza.Margines pełni funkcję laboratorium i miejsca eksperymentów teatralnych. Twórcy nie stronią od tytułów zaangażowanych i kontrowersyjnych. Dlatego scena ma zagorzałych fanów i krytyków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji