Artykuły

Toruń. Teatry hucznie obchodzą swoje święto

Wszystkie toruńskie sceny biorą udział w akcji "Dotknij Teatru", która odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W programie m.in. spektakle, warsztaty artystyczne, koncerty i gra miejska.

Celem projektu "Dotknij Teatru", jak czytamy w zapowiedziach, jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Program powołali do życia łódzcy artyści i animatorzy kultury w 2010 r. Koordynacji podjął się wtedy Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 r. w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!", realizujący podobne cele. W efekcie dwa miasta połączyły siły i zaprosiły do programu kolejne regiony. Trzy lata temu odbyło się w ramach programu niemal 600 wydarzeń w 45 miastach, dwa lata temu - 701 wydarzeń w 49 miastach, a w 2015 r. udział wzięło już 55 miast, które zorganizowały blisko 800 wydarzeń.

Do wspólnego świętowania zapraszają wszystkie sceny publiczne w Toruniu. Teatr im. Wilama Horzycy - wspólnie ze studentami animacji kultury z Katedry Kulturoznawstwa UMK = organizuje grę miejską "Krzyżacy". - Zabawa przeniesie uczestników w czasie, aby pomogli bohaterom powieści Sienkiewicza - zapowiadają organizatorzy. - Fabuła zaczyna się w chwili, gdy na turniej rycerski do Torunia przybył dwór królewski. Podczas zwiedzania miasta Zbyszko zgubił cenne pióra obiecane Danusi. Szuka przyjaciół, którzy pomogą mu je odnaleźć. Zadaniem uczestników gry jest zdobycie piór i zmierzenie się z przeszkodami godnymi herbowych rycerzy. Po drodze nie zabraknie iście teatralnych akcji. Na najwytrwalszych i najszybszych śmiałków czekają wyjątkowe nagrody związane z premierą "Krzyżaków".

Gra miejska odbędzie się w piątek w godz. 12-14 - start w Teatrze Horzycy przy pl. Teatralnym 1. Więcej informacji: teatr.torun.pl.

9 kwietnia po premierze "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Michała Kotańskiego dowiemy się, do kogo w tym roku trafią statuetki Wilama w trzech kategoriach: "edukacja teatralna", "przyjaciel teatru" oraz "najpopularniejszy aktor". Statuetki z brązu, kamienia i srebra przedstawiające postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora przygotował znany rzeźbiarz Zbigniewa Mikielewicza. Wręczane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Na specjalne wydarzenia z okazji święta teatru zaprasza także Baj Pomorski. - Chcemy pokazać teatr od kuchni, zaprosić widzów do wspólnego tworzenia - wyjaśnia Angelina Wieliczko-Skinder z toruńskiej sceny lalkowej.

W piątek o godz. 16 dzieci z klas I-III szkół podstawowych wezmą udział w bezpłatnych warsztatach muzycznych. Podczas zajęć poprowadzonych przez Krzysztofa Zarembę - kierownika muzycznego Baja młodzi widzowie dowiedzą się, czym jest dźwięk w teatrze i jak ważną rolę odgrywa. Warsztaty odbędą się na małej scenie.

O tej samej porze zaczną się inne warsztaty "Budowa lalek teatralnych ". Ryszard Gumowski i Tadeusz Makowski - plastycy konstruktorzy z Baja - zaproszą uczestników do pracowni konstruktorskiej. Dzieci poznają miejsce, w którym tworzone są lalki, dowiedzą się, z czego są zbudowane, a także poznają podstawowe techniki animacji, m.in. pacynka, marionetka, cień.

Tego samego dnia o godz. 18 orędzie z okazji teatralnego święta wygłosi dyrektor Baja Zbigniew Lisowski. Zobaczymy także spektakl "Baron Münchhausen".

Teatr Muzyczny przy ul. Żeglarskiej 8 zaprasza zaś już w czwartek na akustyczny koncert Kobranocki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19. Bilety kosztują 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji