Artykuły

Łódź. Trzy sztuki w próbach u Jaracza

W Teatrze Jaracza trwają intensywne próby aż trzech nowych realizacji. Najbliższy premiery jest "Prześwit" Davide'a Hare'a [na zdjęciu] w przekładzie Małgorzaty Semil reżyseruje Jacek Orłowski.

Kameralny "Prześwit" jest doskonałym materiałem dla aktorów. Jesteśmy świadkami niezwykłego zdarzenia: po latach rozstania spotyka się para dawnych kochanków, Edward i Kyra. Dawno, dawno temu Kyra była przyjaciółką domu, przyjaźniła się z żoną, a zakochała się w mężu. Gdy żona dowiedziała się o wszystkim, Kyra bez śladu zniknęła z ich życia. Teraz, po śmierci żony, stęskniony mężczyzna odnalazł dawną ukochaną.

W tej historii trudno jednak o happy end. Oprócz bagażu przeszłości kochanków różnią wyznawane i realizowane z przekonaniem postawy wobec rzeczywistości: on jest poważnym biznesmenem, którego cechuje merkantylny stosunek do życia, Kyra ostentacyjnie żyje w biedzie, ucząc dzieci z najuboższych rodzin.

- Sztuka Hare'a ma społecznikowski pazur, a pod płaszczykiem melodramatycznej fabuły toczy się odwieczny spór między "być" a "mieć" - mówi Joanna Olczakówna z Teatru im. Jaracza. - Warto zastanowić się, czy w starciu tych dwóch różnych życiowych postaw jest miejsce na kompromis, czy jedynie na prześwit?

David Hare jest mistrzem w kreśleniu wyrazistych i pełnych życiowej prawdy postaci. To m.in. dlatego w jego sztukach i scenariuszach filmowych grywają największe gwiazdy: Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Vanessa Redgrave, Judie Dench. Spod jego pióra wyszło ponad 20 sztuk teatralnych, z których wiele sam wyreżyserował. Jego teksty od lat są obecne na scenach Broadwayu i West Endu. Hare jest również uznanym scenarzystą, a najgłośniejsze filmy nakręcone według jego scenariuszy to "Godziny" (reż. Stephen Daldry), "Whetherby" we własnej reżyserii czy "Skaza" w reż. Louisa Malle'a. Premierę "Skazy" teatr zaplanował na 25 i 26 marca.

Kolejna propozycja "Jaracza" to "Lew na ulicy". Przygotowuje ją Mariusz Grzegorzek, który do współpracy zaprosił przede wszystkim znakomite panie: Urszulę Gryczewską-Staszczak, Matyldę Paszczenko, Ewę Wiśniewską, Marietę Żukowską i dwóch panów: Ireneusza Czopa i Mariusza Ostrowskiego. "Lew na ulicy" jest sztuką współczesnej kanadyjskiej dramatopisarki Judith Thompson. Scenografię do przedstawienia projektuje reżyser, a kostiumy Violetta Jeżewska.

Bardzo interesująco zapowiada się propozycja znakomitego reżysera (i aktora) Pawła Miśkiewicza. Artysta przygotowuje w "Jaraczu" "Sen o jesieni" Jona Fosse'a. W próbach uczestniczą: Barbara Marszałek, Halina Skoczyńska, Barbara Wałkówna, Maciej Małek i Dariusz Siatkowski. Autorką scenografii jest Bożena Hanicka. Premiery tych dwóch przedstawień spodziewane są w kwietniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji