Artykuły

Poznań. III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej

Dwanaście grup teatralnych tworzonych przez osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce wystawi swoje sztuki w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu 3. Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej.

Spektakle można będzie zobaczyć od poniedziałku na deskach poznańskiego Teatru Polskiego, Teatru Ósmego Dnia i w Centrum Kultury Zamek. Więźniowie i osadzeni są również twórcami scenariuszy, które oparte są m.in. na ich osobistych przeżyciach. Zdaniem osób zaangażowanych w konkurs, taka forma aktywności pomaga w resocjalizacji.

Podczas trwającego do piątku wydarzenia spektakl wystawią m.in. osadzeni z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Jak podkreślił w rozmowie z PAP mjr Krzysztof Milewski, sztuka pt. "Transport z Jeruzalem. Ewangelia według więzienia" opowiada o przemianach wewnętrznych, jakie zachodzą w sumieniach osadzonych.

- Akcja sztuki rozgrywa się w celi więziennej, w której przebywa kilku osadzonych. W pewnym momencie, jak to mówią w żargonie więziennym, wrzucony zostaje do celi "świeżak", który podaje się za Jezusa. Osadzeni zaczynają go wyśmiewać, że to pewnie jakiś "świr", ale po znakach, które czyni; przywraca jednemu wzrok, drugi zaczyna chodzić - zaczynają z nim rozmawiać i mu wierzyć - powiedział.

- Osadzeni zaczynają też rozmawiać o swoim sumieniu, mówić o tym, co zrobili źle, dlaczego pokutują właśnie w więzieniu i co powinni zrobić po wyjściu na wolność. Sztuka pokazuje, że każdy z nas ma coś na sumieniu i każdy powinien w swoim życiu coś zmienić - dodał.

Spektakl "Leżałem kiedyś na plecach" wystawią natomiast osadzeni w ZK w Przytułach Starych. To autorska adaptacja sztuki, której akcja rozgrywa się w bunkrze po wybuchu bomby atomowej.

- Jest to trudna sztuka z trudnym przesłaniem i z wykorzystaniem m.in. muzyki psychodelicznej. Co ważne, będzie tam można zobaczyć naprawdę dobrą grę aktorską - powiedział por. Paweł Suski z ZK w Przytułach Starych.

- Aktorzy, czyli osadzeni skupieni w grupie "Upadłe Anioły Powstają", to recydywiści penitencjarni. Niektórzy z nich mają już bardzo wysokie wyroki za sobą i przed sobą. Główny nasz aktor i twórca fascynuje się teatrem od lat, sam pisze scenariusze. W ub. roku, również w konkursie, wystawialiśmy właśnie jego spektakl - dodał.

Zdaniem Suskiego teatr jest dla osadzonych nie tylko rozrywką i sposobem spędzania czasu, ale i dobrym sposobem na resocjalizację. - Metody twórczej resocjalizacji mają bardzo duży wpływ na osadzonych. Niejednokrotnie przy tworzeniu programów resocjalizacyjnych sięgamy do publikacji naukowych m.in. prof. Marka Konopczyńskiego, który mówi wprost: skazanego trzeba socjalizować ze społeczeństwem, nie możemy go tak po prostu wypuścić po długim wyroku, tylko on musi przejść swoją readaptację, musi poczuć się potrzebny w tym społeczeństwie - zaznaczył Suski.

Wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w areszcie śledczym w Poznaniu por. Anna Michalik powiedziała, że dla osadzonych teatr to też "praca i wyście do społeczeństwa, nauka czegoś nowego". Grupa teatralna z poznańskiego AŚ wystawi na deskach Teatru Polskiego spektakl pt. "Na wnuczka".

- Niektórzy z osadzonych po raz pierwszy mieli styczność z teatrem właśnie w więzieniu. Teatr daje wiele możliwości w procesie resocjalizacji m.in. poprzez odgrywanie poszczególnych ról. Niekiedy mam wrażenie, że właśnie dzięki tym rolom oni przypominają sobie popełniane przestępstwa i to jest pewnego rodzaju trochę takie odkupienie winy - w sensie bardzo pozytywnym dla nas i przede wszystkim dla nich - powiedziała.

- Nie chcę mówić o aktorstwie, bo aktorstwo jest takim trochę udawaniem. Oni tu odgrywają prawdziwe role - są tacy, jacy są na co dzień. Nawet czasem mam wrażenie, że w tych wszystkich rolach, w które wchodzą, pokazują swoje prawdziwe oblicze, pokazują też poczucie winy i że chcieliby coś w sobie i życiu odmienić - dodała.

3. Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej zakończy się 15 kwietnia.

Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu, powstało we współpracy z poznańskimi: Fundacją Teatru Ósmego Dnia, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Polskim, Centrum Kultury Zamek, urzędem miasta i Urzędem Marszałkowskim Woj. Wielkopolskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji