Artykuły

Miarka za miarkę

Ta znakomicie przemyślana i mi­sternie skonstruowana przez Szek­spira komedia traktuje o sprawie­dliwości, łasce, uczciwości, prze­baczeniu, cnocie i śmierci. Zupełna dowolność inscenizacyjna pozwa­la odczytać przesłanie autora na wiele sposobów. Koncepcja Tade­usza Bradeckiego z pewnością za­skoczy wielu tradycjonalistów, bo­wiem reżyser w intrygujący spo­sób miesza obfitość myśli religij­nej z krzykliwym humorem bruko­wego żargonu.

Bradecki sytuuje akcję "Miarki za miarkę" w Wiedniu przed pierwszą wojną światową, w mie­ście rozbrzmiewającym echem ope­retek Lehara, Straussa, Kalmana, Of­fenbacha. W mieście, gdzie panienki z varietes wraz z kurtyzanami stano­wią świat rozpusty, gdzie nawet klasztor nie jest schronieniem od przemocy władzy, a pijany skazaniec rozporządza katem.

Ta rozwiązłość obyczajów jest wynikiem łagodności rządów (sic!) księcia (wybitna rola Krzysztofa Globisza), który przekazawszy wła­dzę hrabiemu Angelo (sprawny ak­torsko Szymon Kuśmider), sam wę­druje wśród swego ludu. Całość przestrzeni scenicznej zamyka ogromnych rozmiarów kopia obrazu "Śpiącej Venus" Giorgiona. Ale scenografia fascynuje widza jeszcze dwukrotnie. Zaskakującym rozwią­zaniem jest pełna wzniosłości sce­na, kiedy nagość Venus zostaje za­słonięta olbrzymich rozmiarów sza­tą wyszywaną przez mniszki. I wreszcie scena finałowa z natural­nych rozmiarów białym słoniem unoszącym na grzbiecie księcia. Re­welacyjna w roli Isabelli jest Ewa Kaim, ciekawe kreacje stworzyły Beata Fudalej (Mariana) i Anna Ra­dwan (Julia). W trudnej roli dziwa­ka Lucio sprawdził się Artur Dziurman, natomiast zachwycał i bawił rolą miejskiego pachołka Zbigniew W. Kaleta.

Nie istnieje prosta miarka, według której można określić trafność inter­pretacyjną twórczości scenicznej Szekspira, lecz zdecydowanie uznać należy, iż krakowska inscenizacja za­służyła na sukces dużej miary.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji