Artykuły

Olsztyn. Plany Teatru Lalek

W planach Olsztyńskiego Teatru Lalek jest wiele nowatorskich projektów. To nie tylko spektakle sięgające po zapomnianą klasykę, ale też warsztaty i spotkania z dramaturgami. Opowiadają o tym Andrzej Bartnikowski, dyrektor OTL, oraz Anna Ratkowska, zastępca dyrektora ds. promocji i sprzedaży.

PRACOWNIA POLSKIEJ KLASYKI

Andrzej Bartnikowski: Idea pracowni polega na tym, by odgrzebać zapomniane teksty z polskiej tradycji kulturowej. W przypadku naszych dwóch premier zaproponowały je reżyserki. Pierwszą z premier będzie "Pentezylea"" Szymona Szymonowica (1558-1629) w reżyserii Heleny Radzikowskiej. W spektaklu wystąpi trójka aktorów oraz lalki. Pentezylea to królowa Amazonek, która walczyła w obronie Troi. Radzikowska "czyta" ten dramat przez pryzmat kobiet terrorystek. Druga z planowanych premier to kompilacja szesnastowiecznych fraszek zatytułowana "Fraucymer", wystawiona w formie kabaretowej. To są zabawne utwory, ale bardzo odważne obyczajowo. Spektakl reżyseruje Edyta Januszewska.

Anna Ratkowska: - Pracownia Polskiej Klasyki to nie tylko spektakle, ale też projekty edukacyjne. Wraz z próbami do spektakli rozpoczęły się spotkania z nauczycielami. Pracujemy nad przygotowaniem scenariuszy lekcji: nie tylko języka polskiego, ale też z wiedzy o kulturze, na godziny wychowawcze i lekcje historii. Przygotowujemy także gry edukacyjne, które chcemy realizować z młodzieżą zaraz po spektaklu. Chodzi o to, by młodych ludzi zaprosić do dialogu, porozmawiać o tym, co właśnie zobaczyli.

A.B.: - Chcemy wychowywać teatralną publiczność, ale nienachalnie i nienatrętnie. Młodzież chcemy traktować jako partnera.

A.R.: - Chcemy nauczyć młodych ludzi, jak opowiadać o swoich emocjach.

Zależy nam, by rozmawiali ze sobą o spektaklu. Pokażemy, że Olsztyński Teatr Lalek jest dla nich alternatywą, miejscem, gdzie można przyjść, innym niż kino, pub czy Internet.

WARSZTATY

Anna Ratkowska: - Zapraszamy wszystkich chętnych na wakacyjne warsztaty teatralne. Będzie to już druga edycja warsztatów dla dorosłych oraz warsztat mistrzowski. Początek wakacji, 27 czerwca to rozpoczęcie zajęć. Warsztaty są adresowane nie tylko do nauczycieli, ale do wszystkich osób pracujących z młodzieżą, także do studentów i wszystkich zainteresowanych teatrem.

Andrzej Bartnikowski: - Warsztat prowadzą trzy osoby: dwie aktorki i kierowniczka pracowni plastycznej. Uczestnicy uczą się jak robić lalkę, aktorki pokazują jak nią animować, a przy okazji prowadzą zajęcia z podstawowych działań aktorskich, sposobów animacji, techniki mowy i interpretacji tekstu.

A.R: - W tym samym czasie zapraszamy na warsztaty całkiem małych widzów, dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Odbędą się w pierwszy wakacyjny weekend. W programie również warsztaty dla rodzin, na które zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku od 2-3 lat. Warsztaty poprowadzą Honorata Mierzejewska-Mikosza i Mateusz Mikosza, specjaliści w tej dziedzinie, znani w Polsce.

Na warsztaty zapraszamy też młodzież i seniorów. Zapisy potrwają do końca maja, choć obowiązuje kolejność zgłoszeń i będą warsztatami odpłatnymi.

Wszystkie szczegóły na stronie i w repertuarze.

PRACOWNIA DRAMATU

Andrzej Bartnikowski: - To projekt skierowany do ludzi zainteresowanych pisaniem dla teatru. W Polsce jest ich bardzo wielu, natomiast niewielu dramaturgów ma świadomość rzemiosła. Będziemy spotykać się raz w tygodniu, poznawać narzędzia służące pisaniu. Mają one sprawić, by nasza historia była ciekawa i by widz utożsamił się z jej bohaterami. Uczestnicy projektu dowiedzą się, co to jest struktura trzyaktowa, co to jest pierwszy punkt zwrotny i kiedy ma się wydarzyć, w jaki sposób buduje się postacie, żeby były wielowymiarowe, i w jaki sposób konstruuj e się dialogi. Tego można się nauczyć. Ale to, czy ktoś ma talent, to inna sprawa. Nam jednak nie chodzi o to, by wyprodukować geniusza, ale by dać ludziom narzędzia do pisania dla teatru. Zgłosiło się już 16 osób. Na koniec projektu każdy z nich napisze swój dramat.

CZYTANIA PERFORMATYWNE

Anna Ratkowska: - W nowym sezonie chcielibyśmy kontynuować cykl czytań performatywnych. Z okazji Dnia Lalkarza przedstawiliśmy sztukę zatytułowaną "L'Homme" ("Człek"), którą napisała Emanuelle Delie Piane. Jej sztuki czytano wówczas w całej Polsce. Autorka była obecna na każdym z czytań, a nasze podobało jej się najbardziej, wg niej był to gotowy spektakl, była bardzo wzruszona. Czytanie przygotowała Honorata Mierzejewsa-Mikosza.

FRANCUSCY DRAMATURDZY

Andrzej Bartnikowski: - Nawiązaliśmy współpracę z Drameducation w Poznaniu. Chcemy zorganizować w Olsztynie rezydencję dramaturgów francuskojęzycznych. Ich zadaniem będzie napisanie dramatu dla dzieci. Spotkają się z naszymi aktorami, żeby im zaprezentować fragmenty swoich sztuk. Na koniec rezydencji będziemy mieli kilka dramatów napisanych specjalnie dla nas i zorganizujemy czytania perfomatywne tychże. Z reżyserem Pawłem Aignerem wybierzemy jedną z tych sztuk do realizacji. Premierę zaplanowaliśmy na początek grudnia.

TEATR W KLASIE

Anna Ratkowska: - Ten projekt rozpoczniemy już w maju, dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w Klasie to mała forma teatralna, którą można zagrać w każdej przestrzeni, także w szkolnej klasie.

Chcemy dotrzeć do miejsc oddalonych od teatru albo też takich, jak specjalne ośrodki wychowawcze, w których kontakt ze światem jest ograniczony. W maju zaczynamy próby, a w przyszłym sezonie ruszymy w teren.

NID CZYLI OSTATNIA PREMIERA

To spektakl autorski Andrzeja Bartnikowskiego, a "Nid" to imię suczki znalezionej w lesie. Spektakl jest adresowany do najmłodszego widza. Będzie to ostatnia premiera przed wakacjami.

PO WAKACJACH

Andrzej Bartnikowski: - We wrześniu zapraszamy na wznowienie tytułu "Niebieski Piesek" w nowej inscenizacji z inną energią.

Można by tę produkcję nazwać spektaklem recyklingowym, bo w oparciu o elementy kiedyś granej u nas sztuki budujemy coś nowego. W grudniu zapraszam na dużą scenę na adaptację komiksu "Little Nemo in Slumberland". Ukazywał się latach w 1905-1926. Jego twórcą był Winsor McCay. To klasyka gatunku.

Komiks jest piękny wizualnie. Jego bohater, chłopczyk Nemo, ma wspaniałe, fantastyczne sny, z których niestety się budzi. Chcę, żeby był to spektakl bardzo plastyczny, wizyjny, z bogatą scenografią i muzyką. Chcę w nim wykorzystać niezwykłe umiejętności naszych aktorów. W dalszych planach mamy spektakl "Włosy mamy", który powstanie na podstawie książki pod takim samym tytułem.

Jej autorzy Gro Dahle i Svein Nyhus zajmują się oswajaniem trudnych tematów.

W naszym spektaklu będzie to depresja matki widziana oczyma jej córki. W przypadku twórczości tej dwójki autorów sztuka okazuje się skutecznym narzędziem, pomagającym dziecku poradzić sobie z tematami i sytuacjami, wobec których jest ono całkowicie bezradne emocjonalnie i intelektualnie.

Dalszych planów na razie wolałbym nie zdradzać.

Zapraszamy do teatru na spektakle i na warsztaty. Chcielibyśmy, aby był on czymś więcej niż miejscem, w którym produkuje się i gra spektakle. Marzy nam się, by stał się on rodzajem wspólnoty ludzi poszukujących.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji