Artykuły

Gdańsk. Wybrano nową szefową kultury w UM

2 maja nastąpiła zmiana w gdańskiej kulturze. Dyrektorem biura prezydenta Gdańska ds. kultury nie jest już Anna Czekanowicz-Drążewska, która przeszła na emeryturę. Jej obowiązki przejęła Barbara Frydrych, wybrana w konkursie na zastępcę dyrektora tego wydziału Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dotychczasowa dyrektor nadal jednak będzie miała wpływ na gdańską kulturę, gdyż od 2 maja 2016 jest doradcą prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ds. kultury.

Kilka miesięcy temu rozpisano konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora biura prezydenta Gdańska ds. kultury. Ostatecznie rozstrzygnięto go w połowie kwietnia. Wygrała go Barbara Frydrych, dotychczasowa zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni Jacka Friedricha.

"W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego wyłoniono osobę, która spełnia wszystkie postawione wymagania formalne i kryteria określone w ramach wiedzy ogólnej i specjalistycznej wymaganej na danym stanowisku" - czytamy w oficjalnym komunikacie w Biuletynie Informacji Publicznej UM Gdańsk.

Okazuje się jednak, że Barbara Frydrych będzie nie tyle zastępcą dyrektora gdańskiej kultury, a następczynią dotychczasowej dyrektor Anny Czekanowicz-Drążewskiej, która z końcem kwietnia przeszła na emeryturę.

"W związku z odejściem na emeryturę Anny Czekanowicz-Drążewskiej - dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury informujemy, że od dnia 2 maja 2016 obowiązki dyrektora Biura ds. Kultury pełni Barbara Frydrych. Anna Czekanowicz-Drążewska nadal będzie miała wpływ na gdańską kulturę, gdyż od 2 maja 2016 jest doradcą prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ds. kultury." - podano 2 maja w oficjalnym komunikacie UM Gdańsk.

Barbara Frydrych (rocznik 1978) pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej. W 1997 roku podjęła studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2002 roku zdobyciem tytułu magistra po obronie pracy "Importowane naczynia metalowe z ziem polskich w późnej starożytności", której promotorem był prof. dr hab. Stanisław Pazda. Zaraz potem została zatrudniona w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, początkowo jako asystent muzealny. Zrobiła studia podyplomowe z zakresu muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W maju 2010 roku została wybrana na stanowisko dyrektora kłodzkiego muzeum, które formalnie pełniła do września 2013 roku. W październiku 2013 roku podjęła pracę w Muzeum Miasta Gdyni na stanowisku zastępcy dyrektora, którym pozostała do kwietnia 2016 roku. Jest autorką i współautorką wielu wystaw muzealnych, opracowań i artykułów poświęconych działalności Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Muzeum Miasta Gdyni.

Anna Czekanowicz-Drążewska jako dyrektor biura prezydenta do spraw kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku pracowała od lutego 2007 roku (jest m.in. pomysłodawczynią nagrody i festiwalu Europejski Poeta Wolności). Wcześniej (lata 1978-1990) była kierowniczką literacką Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz (lata 1991-1994) redaktorem i redaktorem naczelnym wydawnictwa Oficyny Wydawniczej "Graf" i wydawnictwa "Wieża". Jest też współautorką pomysłu i scenariusza pierwszych odcinków serialu telewizyjnego "Radio Romans" oraz ponad 150 odcinków serialu radiowego "Ulica Kwietna", emitowanego przez Radio Gdańsk w latach 1995-1998. W latach 2002-2005 była prezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Później pełniła funkcję zastępcy dyrektora Opery Bałtyckiej. Jest również autorką licznych książek poetyckich, wśród których najważniejsze to: "Ktoś kogo nie ma" (1976), "Więzienie jest tylko we mnie" (1978), "Pełni róż obłędu" (1983; wydane wraz ze Zbigniewem Joachimiakiem), "Najszczersze kłamstwo" (1986), "Śmierć w powietrzu" (1991) i "Wciąż widzę twarze" (1994).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji