Artykuły

99 wersji tej samej historii. I wiele innych

Na ten festiwal wielu czeka cały rok. I oto preludium Dni Sztuki Współczesnej — już w sobotę, w nietypowej przestrzeni, bo w prywatnym mieszkaniu. Kameralny spektakl poruszający kwestie uchodźców, inności i tolerancji rozpocznie jeden z najważniejszych festiwali w mieście. Festiwal na dobre zacznie się w środę i rozciągnie na następny weekend. 7 dni, 24 wydarzenia, 10 miejscówek, a w nich — energia artystów z 7 krajów. Wszystko to w dniach 14-15 oraz 18-22 maja.

Białostocki Ośrodek Kultury co roku stara się zaskoczyć widzów anektowaniem nowej przestrzeni.

Pobyt tolerowany w mieszkaniu

BOK tym razem zaprosi do prywatnego mieszkania w centrum na spektakl wspólnie przygotowany przez Teatr Szwalnia i legendarny Teatr Kana.

Kameralne przedstawienie (dla ledwie kilkunastu osób), pt. Pobyt tolerowany, zagrane zostanie dwa razy — w sobotę i niedzielę o godz. 17 i 20 (pod dokładnie jakim adresem dojdzie do akcji — widzowie dowiedzą się, kupując bilet na prezentację w kasie Forum). Spektakl inspirowany jest badaniami nad sytuacją uchodźców — spotkaniami z dziećmi z ośrodka dla cudzoziemców oraz rodziną czeczeńskich uchodźców, przebywającą w Polsce na mocy pobytu tolerowanego.

To dramatyczne świadectwa ludzi potrzebujących poczucia bezpieczeństwa.

99 wersji tej samej historii

W środę zobaczymy wspólny projekt Teatru Studio i wywodzącego się z Białegostoku niezależnego Teatru Malabar Hotel. To Ćwiczenia stylistyczne w reżyserii Marii Żynel, spektakl oparty na utworze francuskiego poety, powieściopisarza i eseisty, Raymonda Queneau.

— W oryginale to „99 wersji tej samej historii, bardzo błahego zdarzenia, bez żadnej psychologii", w wersji teatralnej zobaczymy 45 scen wybranych z całości utworu, m.in. wersję rustykalną i prostacką historii — zaprasza Anna Łuszyńska z BOK-u.

Wizja świata i Janerka

Muzyczna odsłona festiwalu to czwartkowy koncert Lecha Janerki — jednego z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie muzycznej; autora niezapomnianych tekstów, basisty, kompozytora (specjalnie na prośbę organizatorów DSW, zagra przekrojowy materiał sięgający początku lat 80. i dorobku zespołu Klaus Mittfoch).

Wcześniej, przed koncertem zobaczymy spektakl Cloud Theater Krótki zarys wszystkiego (wizja historii świata, od jego stworzenia, po ostateczny koniec, pokazana przy użyciu nowoczesnych technologii).

W programie są też spotkania autorskie z twórcami spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji