Artykuły

Zamość. Ruszyła sprzedaż biletów na 41. Lato Teatralne

Tegoroczne, 41. Zamojskie Lato Teatralne (18.06-9.07) przebiegać będzie pod znakiem klasyki. Co nie znaczy, że będzie klasycznie. Przed nami kilkanaście znakomitych spektakli, w tym trzy według Szekspira, od którego historia ZLT się rozpoczęła. Lato zainauguruje widowisko "Giganci" Teatru A z Gliwic.

"Giganci" (tylko dla dorosłych) to wielkie widowisko, z olbrzymimi marionetkami, grą świateł i muzyki, a nawet efektami pirotechnicznymi. Spektakl (reż. Marek Stecko) zbudowano wokół biblijnej Księgi Rodzaju, w której mowa o obecności w zamierzchłych czasach na ziemi Gigantów.

Na tegorocznym Lecie dominować będzie klasyka. Preteksty są przynajmniej dwa: 400. rocznica śmierci Szekspira, od którego ZLT 41 lat temu się zaczęło, oraz 250-lecie istnienie teatru publicznego w Polsce.

- Bardzo się cieszymy, że po raz drugi w historii ZLT będziemy gościć Teatr Narodowy - mówi Grażyna Kawała z Zamojskiego Domu Kultury, który organizuje ZLT.

Teatr Narodowy wystawi "Fredraszki" (20 czerwca w ZDK) w reżyserii Jana Englerta (z pochodzącą z Zamościa Beatą Ścibakówną jest patronatem honorowym ZLT; 18 czerwca zostaną odsłonięte poświęcone im tablice w Zamojskiej Alei Sław) i Tomasz Kubikowski. W spektaklu, stworzonym na podstawie utworów Aleksandra Fredry, obok Ścibakówny i Englerta wystąpią m.in. Katarzyna Gniewkowska, Paulina Korthals, Piotr Grabowski, Krzysztof Wakuliński.

Teatr Polski w Warszawie wystawi dwa spektakle: "Emigrantów" w reżyserii Piotra Cyrwusa, przygotowany przy współpracy artystycznej Andrzeja Seweryna (29 czerwca, w kazamacie Bastionu I) oraz "Szekspir Forever!" w reżyserii i z udziałem Andrzeja Seweryna (5 lipca w ZDK).

Podczas tegorocznego ZLT odbędzie się prapremiera "Grażyny" (Teatr im. L. Solskiego). Reżyser, Radosław Rychcik, zrealizował mickiewiczowski poemat o walecznej kobiecie jako mecz Litwa - Niemcy w kosza. Mickiewiczowskim jedenastozgłoskowcem (i tekstem Marii Janion o feminizmie) aktorzy będą mówić... na kortach tenisowych, 6 lipca.

Z kolei w Parku Miejskim 3 lipca pokazane zostanie "Wyjowisko" Teatru Pijalnia Sypialnia z Warszawy. To komedia muzyczna o zderzeniu dwóch światów: pieśni Moniuszki i Chopina kontra przeboje lansowane przez media.

To tylko kilka z bardzo ciekawych spektakli, które będzie można obejrzeć podczas tegorocznego ZLT. O nich i innych (a także o licznych imprezach towarzyszących) informować będziemy w kolejnych numerach. TZ jest bowiem patronem medialnym wydarzenia.

Już można kupować bilety i karnety na ZLT (w kasie ZDK). Bilety w przedsprzedaży są tańsze o jedną trucia (zapłacimy np. 20 zamiast 30 zł). Karnet kosztuje 100 zł. Niektóre spektakle są darmowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji