Artykuły

Łódź. Teatry zagraniczne na Spotkaniach "Terapia i Teatr"

Na tegorocznych X Spotkaniach Teatralnych "Terapia i Teatr" wystąpią m.in. teatry z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Austrii i Bułgarii.

Teatr Uniwersytetu DŻIZAN, Arabia Saudyjska

W 2010 roku Uniwersytet Dżizan powołał do istnienia Klub Teatralny dla Osób ze Specjalnymi Potrzebami. Skupia on niewidzących studentów Uniwersytetu Dżizan, amatorów teatru. Podczas Międzynarodowego Biennale, X Spotkań Teatralnych Terapia i Teatr w Łodzi w 2012 roku grupa zaprezentowała spektakl pod tytułem Symfonia nadziei o "kulturze tworzenia", o "kulturze nadziei", o duszy, która "widzi". Podczas XI Spotkań Teatralnych Terapia i Teatr studenci wystąpili ze spektaklem Talizmany reżyserii Salema Bahumysha.

Teatr ma na swoim koncie następujące osiągnięcia:

nagroda dla najlepszego przedstawienia teatralnego w kategorii małych form teatralnych na 7 Festiwalu DAMMAN

nagroda dla najlepszego aktora, studenta Ahmeda Jacoba na Siódmym Festiwalu DAMMAN

nagroda dla najlepszego reżysera, Salema Bahmicha w kategorii małych form teatralnych na Siódmym Festiwalu DAMMAN

nagroda za najbardziej obiecującą współpracę teatralną z King Saud University na Szóstym Międzynarodowym Festiwalu FEZ

nagroda dla najlepszego aktora, studenta Ahmeda Jacoba na Pierwszym Festiwalu Teatru Młodych TAIF,

nagroda dla najlepszego aktora, studenta Ahmeda Jacoba na Międzynarodowym Wiosennym Festiwalu BNAZAWR

nagroda dla najlepszego aktora, studenta Aziza na Forum księcia Faisala bin Khalida DIEUDRAMA

nagroda za grę zespołową na Szóstym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich TANGIER (ex-aequo z Arabską Republiką Egiptu).

Podczas tegorocznego biennale Teatr Uniwersytetu Dżizan (Jazan University) wystawi sztukę pod intrygującym tytułem Mulberry paper. Słowo "mulberry" po polsku znaczy "morwa".

Mulberry paper

Reżyseria: Salem Bahumaish

Scenariusz: Aziz Buhis

Teatr ZET 6, Belgia

Teatr Zet 6 po raz pierwszy gościliśmy na Międzynarodowym Biennale, IX Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr w Łodzi w 2010 roku, gdzie zaprezentowany został spektakl Kolor czerwony (spektakl o samotności, potrzebach, braku troskliwości, poszukiwaniu dróg dojścia do drugiego człowieka, do innego człowieka, dzieleniu się tajemnicami). Teatr Zet 6 jest teatrem tańca. Działa on od sześciu lat w De Zeyp - jednym z dwudziestu dwóch Centrów Kultury społeczności flamandzkiej w Brukseli. Został powołany do istnienia przez współpracującego z Centrum Kultury de Zeyp Jeroena Baeyensa - tancerza i choreografa, którego ideą jest umożliwianie udziału w tworzeniu sztuki tańca i teatru ludziom z różnymi niepełnosprawnościami. Głównym celem specjalnie dla Zet 6 napisanego projektu stał się kreatywny rozwój uczestników poprzez taniec i teatr. Objął on cykl warsztatów artystycznych i prób, a także cały proces produkcji przedstawienia i wystawiania go później szerokiej publiczności wiele razy. W 2014 roku Teatr Zet 6 pokazał przedstawienie Postać - z udziałem niedosłyszących uczniów z Kasterlinden. Postać powstała na podstawie baletu Spectre de la Rose (Duch Róży). Była to opowieść o młodej kobiecie śpiącej w wielkim fotelu. Okno w pokoju, w którym śpi jest otwarte, lekki wiatr porusza delikatnie zasłony. Kobieta nagle spostrzega ducha przypominającego człowieka. Wygląda to tak, jakby duch z wiatrem wleciał do pokoju. Duch zaprasza dziewczynę do tańca, trzymając różę w rękach. Gdy dziewczyna się budzi, zauważa, że w swoich rękach trzyma tę różę. Czy to była rzeczywistość, czy sen?

Misją Zet 6 jest współpraca z aktorami zawodowymi oraz zawodowymi reżyserami, muzykami, zawodowymi nauczycielami tańca i choreografami. Słowa "zet 6" oznaczają dla Flamandów "szósty zmysł".

Jeroen Baeyens zrealizował w Belgii wiele przedstawień tanecznych. Pracuje z tancerzami z zespołem Downa.

Podczas tegorocznego biennale Jeeroen Baeyens przeprowadzi warsztat teatralno-taneczny. Warto w związku z tym napisać parę słów więcej o artyście. Jest on absolwentem Szkoły Baletowej w Antwerpii, tańczył w belgijskim Balecie Królewskim. Pracował z wieloma choreografami: Felix Ruckert (Berlin), Frédéric Flamand (Hannover), Bud Blumenthal (Paryż), Christiane Blaise (Grenoble), Thierry Smits (Bruksela). Pracował w Theatre Company IOTA w Los Angeles przy przedstawieniach Iota Danse i Paw. Obecnie studiuje w Erasmus University High School na kierunku Praca socjalno-kulturalna.

Teatr Zet 6 zaprezentuje spektakl pt. Jednorożec. Inspiracją dla spektaklu była baśń braci Grimm O dzielnym Krawczyku (The brave little tailor), a w szczególności wątek o Jednorożcu. Krawczyk, aby dostać córkę króla za żonę, miał za zadanie wytropić Jednorożca i odciąć mu jego róg, aby Jednorożec stał się zwykłym koniem. Jednorożec spotykając Krawczyka snuje refleksję nad swoją mitycznością i dochodzi do wniosku, że nie ma prawa dłużej być mitycznym zwierzęciem. Krawczyk odcina mu róg. Dzięki temu Jednorożec staje się człowiekiem.

Jednorożec

Scenariusz i reżyseria: Jeroen Baeyens

Muzyka: Joe Hisaishi

Teatr Tańca I Dance Company, Wiedeń, Austria

Austriacki Teatr Tańca I Dance Company po raz pierwszy bierze udział w Międzynarodowym Biennale, Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr. O swoim tanecznym przedstawieniu piszą: " Czym jest śmierć? Co to znaczy chcieć żyć? Czym właściwie są odwaga i piękno? Co się dzieje, gdy dokładnie przyglądamy się ważnym sprawom tego świata? W wierszu- mozaice Silenzio-Grido twórcy pokazują różnorodność, jaką niesie ze sobą życie. Tancerze ruchem interpretują słowa Rilkego, Goethego, Stalina. Środkiem wyrazu staje się ciało aktora. Ciało staje się medium dla słów: odwaga, siła, strach, miłość. Tekst staje się pretekstem do pokazania na scenie czystego tańca i radości. I Dance Company udowadnia, że trisomia 21 nie przeszkadza i że "norma to żadna sztuka".

Reżyseria/Choreografia: Bea Vavken

Pedagog teatru: Mischa Manhalter

Teatr Tsvete, Bułgaria

Teatr Tsvete został założony w 1993 roku. Realizuje programy terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, działa także na rzecz ich środowisk społecznych, niezależnie od ich pochodzenia i możliwości, wywołuje pozytywne zaangażowanie dzieci i młodzieży w życie społeczne. Teatr zajmuje się aktywizacją społeczeństwa, rozwiązywaniem problemów zarówno młodzieży, jak osób dorosłych. Tsvete Yaneva, twórczyni teatru i jego reżyserka używa sztuki jako potężnego narzędzia społecznej i zdrowotnej edukacji. Teatr Tsvete działa na terenie całej Bułgarii i za granicą. Tworzy profesjonalne spektakle teatralne dla odbiorców ze wszystkich grup wiekowych. Prowadzi programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z wykorzystaniem technik teatralnych i dramy. Programy dotyczą takich zagadnień jak zapobieganie przemocy, handel ludźmi, handel narkotykami, uzależnienia, przemoc domowa. Teatr Tsvete pracuje z osobami wykluczonymi- Romami, młodzieżą z zespołem Aspergera oraz z dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Prowadzi także szkolenia dla osób pracujących z takimi grupami oraz szkolenia dla aktorów i terapeutów. Organizacja Teatr Tsvete jest zarządzana przez trzech członków Rady Powierniczej, na której czele stoi prezes. W teatrze, poza aktorami działa psycholog, filmowiec i wolontariusze. Teatr jest członkiem IDEA (National Net for the Children), Stowarzyszenia na rzecz pedagogicznej i socjalnej pomocy dzieciom FICE - Bułgaria, Stowarzyszenia Bułgarskich Teatrzyków Lalkowych ACT/ UNIMA i Narodowego Sojuszu na rzecz Odpowiedzialności Społecznej.

Zadania jakie stawia sobie teatr Tsvete w swojej pracy, mają na celu: rozwój potencjału osobistego i budowanie pozytywnego systemu wartości, tworzenie warunków dla skutecznej realizacji w życiu społecznym oraz przełamywanie stereotypów w postrzeganiu "innych" (osób uzależnionych, ofiar przemocy, imigrantów oraz niepełnosprawnych). Teatr prowadzi zajęcia pod nazwą Gry współpracy. W czasie zajęć uczestnicy znajdują podobieństwa i uczą się akceptować różnice. Rozrywka niepostrzeżenie zmienia się w w zajęcia z tolerancji. Teatr zrealizował między innymi takie projekty, jak Centrum sztuki współczesnej dla dzieci. W ramach tego projektu regularnie odbywały się socjalizujące zajęcia plastyczne dla dzieci z upośledzeniem słuchu, wzroku oraz z upośledzeniem intelektualnym. Organizacja zrealizowała także projekt szkoleniowy dla wolontariuszy obejmujący naukę metod pracy służących socjalizacji młodzieży z zespołem Aspergera. Kolejnymi projektami są Different Art. Nowe podejście do teatru społecznego oraz Będziemy tworzyć: Taki Cudowny Świat!. Misją tego ostatniego była socjalizacja dzieci z niepełnosprawnościami fizycznymi.

Jedną z form działalności Teatru Tsvete jest prowadzenie szkoleń z wykorzystania teatroterapii w pracy pedagogicznej przyszłych oraz praktykujących pedagogów a także szkoleń dla kadry edukacji dorosłych, terapeutów, pracowników socjalnych i aktorów. Są to szkolenia ze sposobów wykorzystywania technik dramy, teatru forum i technik lalkarskich, w celu osiągnięcia zmian społecznych. Szkolenia te mają związek z ważnymi problemami społecznymi - przemocą, narkotykami, handlem ludźmi, opieką nad osobami ze specjalnymi potrzebami, socjalizacją mniejszości.

Tsvete Yaneva - Prezes Zarządu, dyrektor artystyczny i reżyser teatru jest osobą niepełnosprawną fizycznie, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Jest absolwentką Wydziału Lalkarstwa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii - w zakresie reżyserii teatru lalek oraz Wydziału Sztuki i Praktyk Psychologiczno-Społecznych na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim. Program edukacyjny tego kierunku skupia się głównie na pracy z osobami, które mają niskie poczucie zaufania, problemy komunikacyjne, są ofiarami przemocy, itp. Obecnie pracuje nad swoim doktoratem na Wydziale Pedagogiki Specjalnej, na Uniwersytecie w Sofii.

Spektakl I co byś zrobił? (And what would you do?) zrealizowany jest w technice teatru forum. Temat dotyczy najbardziej powszechnych form przemocy w szkołach. Maski, które mają na sobie aktorzy pozwalają na identyfikację konkretnych patologicznych typów. Widzowie będą mieli okazję do konfrontacji z własnymi doświadczeniami. Jeśli widzami spektaklu są dzieci (a najczęściej jest on grany dla uczniów w wieku od 10 do 14 lat), wpływa on na nie terapeutycznie i motywuje do podjęcia działań w celu sprzeciwienia się stosowaniu przemocy. Spektakl pokazuje różne drogi wyjścia z opresji, rozwiązania konfliktu, przerwania spirali przemocy.

Teatr Forum jest formą interaktywną. Widzowie są wciągani do gry teatralnej przez aktorów i prowokowani do kreatywnego działania, do znajdowania rozwiązań dla konkretnej sytuacji. Twórcy pokazują wpływ sytuacji przemocowych na emocje, ale też mechanizm uruchamiania się pozytywnych zachowań racjonalnych. Widzowie, będąc w bezpiecznej sytuacji sceny i widowni, mają szansę spróbować różnych rozwiązań, po to, by w przyszłości, w prawdziwej sytuacji problemowej, przywołać te rozwiązania i je zastosować.

I co byś zrobił?

Reżyseria: Tsvete Yaneva

Scenariusz: Zespół

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji