Artykuły

Kraków. Dziewczyna Misia i kobiety Witkacego

Rola w filmie Stanisława Barei przyniosła Krystynie Podleskiej olbrzymią popularność. Ale jak wspomina sama aktorka, w "Misiu" zagrała dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności...

SPOTKANIE Z DZIEWCZYNĄ MISIA

PIĄTEK 2 września. Krystyna Podleska, polska aktorka londyńskiego pochodzenia, będzie gościem salonu Empik w Bonarce. "Dzwonię do Ciebie, bo niestety nie mogę z Tobą rozmawiać" - mówiła w 1980 r. dziewczyna prezesa Ochódzkiego w kultowym "Misiu". Rola w filmie Stanisława Barei przyniosła Krystynie Podleskiej olbrzymią popularność. Ale jak wspomina sama aktorka, w "Misiu" zagrała dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności... O kulisach powstawania filmu, swojej roli oraz życiu prywatnym i zawodowym Podleska opowiada w swojej książce "Dziewczyna Misia". Tych, którzy będą chcieli posłuchać tych historii na żywo, zaprasza salon Empik w Bonarce (Kamieńskiego 11). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 (...)

WSZYSTKO O JĘZYKU

NIEDZIELA 4 września. Żydowskie Muzeum Galicja tradycyjnie dołącza do obchodów Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej, które w tym roku wypadają 4 września. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są języki. Co w programie obchodów? Propozycją dla dzieci jest zabawa w Teatr Cieni. - Każde dziecko wie, że język jest głównym narzędziem komunikacji, ale już nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czasem możemy się porozumieć bez użycia słów, w sposób niewerbalny, aczkolwiek zrozumiały dla osób z różnych krajów czy kręgów kulturowych - mówią kuratorzy. Zadaniem najmłodszych będzie przedstawienie historii na podstawie stworzonego przez siebie scenariusza bez użycia słów.

Z racji motywu przewodniego główna atrakcja EDKŻ będzie dostępna w kilku językach. Mowa o wystawie "Śladami pamięci", która tego dnia będzie zwiedzana inaczej niż zwykle, bo w aż pięciu językach. Dla tych, którzy ekspozycji jeszcze nie widzieli, a najpewniej czują się w języku polskim, start zwiedzania o godz. 10. Obcokrajowcy albo poligloci chcący podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne w oparciu o sztukę mogą zjawić się między 11 a 15 (oprowadzanie w językach: angielskim, niemieckim, azerskim i tureckim). Na finał obchodów humor żydowski, czyli Szmonces. Z czego śmiały się przedwojenne społeczności żydowskie w Polsce? Kto jest autorem słynnego skeczu "Sęk" w wykonaniu Kabaretu Dudek? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas wykładu na temat humoru żydowskiego połączonego z pokazem najsłynniejszych skeczy kabaretowych oraz fragmentów przedwojennych komedii żydowskich. Start o godz. 16.30. Szczegółowy program Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej w Galicji na stronie galiciajewishmuseum.org.

O KOBIETACH WITKACEGO

NIEDZIELA. 4 września o godz. 17 w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem (ul. Chramcówki 15) Łukasz Wojtusik poprowadzi spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem". Wstęp wolny. Po spotkaniu zostanie zaprezentowany spektakl "Kobieta. Istnienia poszczególne" na podstawie dramatu Macieja Pinkwarta (bilety do nabycia na stronie www.witkacy.pl).

WSTĘP WOLNY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji