Artykuły

Warszawa. Muzyczne premiery w NInA

Premierowy pokaz rejestracji "Space Opery" Aleksandra Nowaka i spotkanie z kompozytorem, premiera płyty Agaty Szymczewskiej "Modern Soul" i wyjątkowa dźwiękowa wystawa czekają na odwiedzających siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego w najbliższy czwartek, piątek i sobotę (22-24.09). Wstęp wolny!

"Space Opera" (na zdjęciu) Aleksandra Nowaka i spotkanie z kompozytorem

Czwartek, 22.09, godz. 22.00

W czwartek, 22 września późnym wieczorem, tuż po pierwszym scenicznym wykonaniu "Luci mie traditrici" Salvatore Sciarrino na festiwalu Warszawska Jesień, NInA zaprasza do swojej siedziby na warszawskim Służewie na premierowy pokaz rejestracji "Space Opery" Aleksandra Nowaka w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Przed projekcją, o 22.00 zaplanowano spotkanie z kompozytorem.

"Space Opera" to pełnowymiarowe dzieło jednego z najciekawszych kompozytorów młodego pokolenia, które swoją światową premierę miało w 2015 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W dwuaktowej kompozycji odnaleźć można wiele nawiązań do klasycznej opery. Pierwsi ludzie - Adam i Ewa - wyruszają w podróż na Marsa w towarzystwie kamer oraz... much, które będą komentować tę niezwykłą podróż transmitowaną w formie reality show.

***

Premiera płyty Agaty Szymczewskiej "Modern Soul"

Piątek, 23.09, godz. 17.30

Z okazji premiery albumu Agaty Szymczewskiej "Modern Soul" w NInA odbędzie się spotkanie z muzykami i projekcja dokumentu z sesji nagraniowych do płyty. Na zakończenie Agata Szymczewska wraz z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem zagrają sonatę autorstwa Mikołaja Majkusiaka.

Czterej młodzi kompozytorzy - Aleksander Nowak, Marcin Markowicz, Ignacy Zalewski i Mikołaj Majkusiak - napisali na zamówienie skrzypaczki Agaty Szymczewskiej kameralne utwory, w których skrzypce wchodzą w dialog z fortepianem, akordeonem i gitarą. Sesje nagraniowe do płyty "Modern Soul" odbyły się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i zostały udokumentowane w reportażu zrealizowanym przez NInA. Instytut jest partnerem wydawnictwa.

***

Wernisaż wystawy Polish Soundscapes, warsztaty, koncert, dyskusja i spacer dźwiękowy

Sobota, 24.09 od godziny 19.00

Od soboty 24.09 w NInA będzie można oglądać wyjątkową dźwiękową wystawę "Polish Soundscapes" przygotowaną przez Marcina Barskiego i Marcina Dymitera z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci, koncert artystów dźwiękowych, dyskusja na temat polskiego pejzażu dźwiękowego z perspektywy archiwistyki, geografii i ekologii oraz nocny spacer dźwiękowy po Służewie.

"Polish Soundscapes" to pierwsza przekrojowa prezentacja dźwiękowa polskich twórców odnoszących się do zjawiska field recordingu (nagrań terenowych). Wystawa udowadnia, że odnoszenie się do audiosfery może być wyzwaniem zarówno poznawczym, jak i filozoficznym. Nagrania terenowe pojawiają się na styku sztuk wizualnych, performatywnych, nabierają znaczenia w edukacji pozaszkolnej oraz stanowią formę alternatywnego zapisu podróży.

W sobotę, 24.09 o godz. 19.00 obędzie się wernisaż wystawy z kuratorskim oprowadzaniem. Jej finisaż zaplanowano 8.10.

Nieco wcześniej, o 17.00 rodzice z dziećmi w wieku 6-9 lat będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach dźwiękowych, które poprowadzi doświadczona artystka i animatorka kultury Joanna Bronisławska, znana także pod pseudonimem ASI MINA.

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy!

O godz. 20.00 autor pracy "Nasłuchiwanie hałasu", który realizował nagrania terenowe w Chinach, Maroku, Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce dr hab. Dariusz Brzostek poprowadzi wykład o znaczeniu i idei nagrań terenowych. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem twórców: Joanny Bronisławskiej, Marcina Dymitera, Konrada Gęcy i Marcina Barskiego. Artyści podzielą się refleksjami dotyczącymi nagrywania miast, wsi i odludzi; opowiedzą o mapach dźwiękowych Polski; przyjrzą się swoim nagraniom z perspektywy specyficznego archiwum oraz wytłumaczą, czym jest brud i ekologia muzyki.

Wieczór zamkną koncerty artystów dźwiękowych Konrada Gęcy i Dariusza Brzostka (godz. 21.00) oraz nocny dźwiękowy spacer ulicami Służewa (godz. 22.15). Artystka-performerka Edyta Jarząb zabierze grupę zainteresowanych na wyprawę w poszukiwaniu miejsc o niezwykłych walorach dźwiękowych. Spacerujący posłużą się nie tylko wrodzonym słuchem, ale też będą mogli wypróbować różnicę pomiędzy zwykłym słuchaniem, a słuchaniem za pośrednictwem mikrofonów, które - trochę jak mikroskop - wyolbrzymiają dźwięki, pozwalają wgłębić się w nie, usłyszeć świat z trochę innej perspektywy niż zwykle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji