Artykuły

Dumna legenda

Barwny korowód postaci: para królewska, możnowładcy, dworzanie, mnich, rajca gdański - i że­glarz, prowadzący załogę nieulękłych w boju zabi­jaków; gronostaje, złotem haftowane szaty - i pan­cerze, szuby baranie, kaptury nasunięte na oczy w mroźnym wietrze północy... Oto postacie, które po­wołał do życia Franciszek Fenikowski w "Dumnej Legendzie" - lalkowej sztuce o Janie z Kolna. Prapremiera tej sztuki odbędzie się w naj­bliższych dniach w Państwowym Teatrze Lalek w Gdańsku.

FRANCISZEK Fenikowski sięgnął do pięknej tradycji pomorskiej o chłopie pańszczyźnianym z wioski Kolno, który zostaw­szy kaprem i wstąpiwszy na służbę króla duńskiego Chrystiana I wyruszył w roku 1476, a więc na 16 lat przed Kolumbem, w wielki rejs odkrywczy ku północnym brzegom Ameryki i dotarł aż do Labradoru. Legenda ta, do dziś żywa, opiera się na kil­ku kruchych przesłankach historycznych i na bogatej wyobraźni ludu. Pozostawiła więc szeroko otwarte wrota dla twórczej fantazji pisarzy umożliwiając im podjęcie zasadniczego wątku bez skrę­powania ścisłymi danymi. Ze swobody tej korzystało już sporo pisarzy, a m. in. Ste­fan Żeromski i Wanda Wa­silewska.

Osoba Jana z Kolna jest tajemnicza. Tradycja nie przekazała nawet dokładne­go miejsca jego urodzenia; na Pomorzu dwie miejsco­wości pretendują do miana wioski rodzinnej nieustraszonego żeglarza: Kolno (obec­nie Kielno) pod Gdańskiem i Kolno w ziemi chełmiń­skiej. Bezsporny natomiast jest nimb bohaterstwa, któ­ry owiewa postać Jana z Kolna. Wartość legendy o Kolneńczyku polega na tym, że pokolenie przekazywało ją pokoleniu jako legendę o człowieku z ludu, który har­tem ducha stanął ponad współczesnymi i, obalając uporczywie bronione wierze­nia, zerwał ciasny krąg gra­nic średniowiecznego świata.

Państwowy Teatr Lalek w Gdańsku postanowił dać rzecz o Janie z Kolna jako swój wkład w podwójny rok jubileuszowy: 500-lecie po­łączenia Pomorza gdańskiego z Polską i 10-lecie Polski Ludowej. Nakładało to obowiązek szczególnie starannej i odpowiedzialnej pracy; "Dumna Legenda" jest bo­wiem w teatrach gdańskich pierwszą sztuką przygotowa­ną i wystawianą specjalnie dla uczczenia Roku Jubile­uszowego.

Inscenizację sztuki opracowali wspólnie Natalia Gołębska (jednocześnie reżyser spektaklu) i Ali Bunsch, który jest również autorem sce­nografii. Muzykę skompono­wał Jerzy Dobrzański, a układ choreograficzny przygotowała solistka baletu Opery Bałtyckiej - Krystyna Gruszkówna.

W przedstawieniu bierze udział 27 aktorów, porusza­jących prawie 60 lalek, licz­ny personel techniczny i or­kiestra. Gdańska prapremie­ra "Dumnej Legendy" jest - jak dotąd - największym przedsięwzięciem artystycz­nym w dziejach polskiego teatru lalkowego.

Już w najbliższym czasie społeczeństwo gdańskie bę­dzie miało okazję przekonać się, że scena lalkowa może być źródłem wielu wzruszeń nie tylko dla dzieci i młod­szej młodzieży, ale także dla młodzieży starszej i dla do­rosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji