Artykuły

Młodzi i ich szczęśliwe wyspy

Wyobrażenia o tajemniczej wyspie i świecie idealnym spisali na kartkach scenariusza, po to, by przedstawić je na scenie. Wyspy szczęśliwe, owoc warsztatów dla młodzieży w wieku 12-18 lat, dziś i jutro w Teatrze Bagatela.

Jak mogłyby wyglądać nieznane wyspy-światy, których jakimś cudem jeszcze nie odkryliśmy na naszych oceanach? W jaki sposób żyliby ludzie na jedynym ocalałym z katastrofy skrawku Ziemi? Kto mieszka na Wyspach Szczęśliwych? Umarli, Dzicy, Obcy? Kto nimi rządzi? Jakim językiem posługują się ich mieszkańcy? Przed rozpoczęciem zajęć teatralnych w ramach projektu „Lato w Teatrze Bagatela 2016" pewnie nikt z młodych miłośników sztuki teatralnej nie znał odpowiedzi na te pytania. Ale kiedy 27 czerwca młodzi ludzie przekroczyli próg Sceny na Sarego 7, ich wyobraźnia zaczęła szukać rozwiązań i wyjaśnień nawet najbardziej irracjonalnych zagadek.

Surrealna podróż

Zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie scenariusza, muzyki, projekcji, kostiumów, rekwizytów i siebie do roli w spektaklu opartym na własnych wyobrażeniach. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów stały się rozważania o tajemniczej wyspie, o świecie idealnym i o ziemi nietkniętej ludzką stopą. Stąd nazwa sztuki — Wyspy szczęśliwe. — Spektakl jest surrealną podróżą teatralną do miejsc, w których nas nie ma. To podróż po wymyślonych wyspach, marzenie o kontakcie z zapomnianą cywilizacją, szukanie zaginionej Atlantydy, konstruowanie praw na nowej Utopii — mówią młodzi twórcy.

Pomysłów, odniesień do klasyki literatury albo przygód wielkich podróżników podczas warsztatów pojawiło się mnóstwo i starczyłoby ich na kilka kolejnych spektakli. Ale to za rok, bo biorąc pod uwagę sukces tych i poprzednich edycji zajęć, Teatr Bagatela zapewne nie zrezygnuje z zarażania młodych sztuką teatralną. Zwłaszcza że od tego roku warsztaty może organizować sam (w ubiegłych latach współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym dla młodzieży ze Stowarzyszenia SIEMACHA).

Świat idealny

Na kim młodzi postanowili wzorować się w tym roku? — Chcemy jak Jonathan Swift odbyć nowe Podróże Guliwera, jak Daniel Defoe wymyślić los Robinsona Crusoe i razem z nim czekać na Piętaszka. Badamy zachowanie dzieci na wyspie z tego samego powodu, z jakiego badał je Juliusz Verne w Dwóch latach wakacji i William Golding we Władcy much. Razem z Szekspirowskim Prosperem, magiem i reżyserem rozpętujemy burzę w umysłach bohaterów, ściągamy na wyspę wszystkich tych, którzy na pewno nie chcieliby się tam znaleźć. Inspirowała nas Tajemnicza wyspa, archipelag Wysp Nonsensu, Wyspa Skarbów i starożytne Elizjum — wyjaśnią początkujący aktorzy. Żeby zatem poznać świat idealny okiem młodych i razem z nimi wyruszyć w podróż po wyobraźni, wystarczy obejrzeć Wyspy szczęśliwe.

Uczestnicy warsztatów ćwiczyli pod czujnym okiem artystów Teatru Bagatela. Próby teatralne organizował reżyser Dariusz Starczewski (który podjął się również reżyserii Wysp szczęśliwych) razem z aktorkami: Anną Branny, Kamilą Klimczak i Kamilą Pieńkos, zaś lekcje tańca prowadziła Małgorzata Haduch. W przygotowaniach scenografii i kostiumów pomagała młodym Urszula Czernicka, w pisaniu scenariusza Łukasz Drewniak, nad przygotowaniem muzyki czuwał Artur Sędzielarz, a projekcjami zajął się Marek Oleniacz.

Obsada, bilety
W Wyspach szczęśliwych wystąpią: Aleksandra Abram, Alanis Alvarez, Elise Alvarez, Olga Arendarczyk, Martyna Barut, Lidia Branny, Michał Deja, Monika Gołąb, Daria Jaskuła, Magdalena Kądziela, Pola Kosek, Paulina Kostaś, Karolina Kotarba, Sara Kubic, Martyna Maczuga, Barbara Malinowska, Maja Miłek, Tomasz Mudyn, Milena Najdychor, Anna Nowacka, Zofia Nowakowska, Wiktoria Oleniacz, Julia Piwowarczyk, Alicja Strączek, Zuzanna Szymańska, Emilia Trojan, Zuzanna Wiśniewska, Filip Wiśniewski, Wiktoria Witek, Dominika Uliszak oraz Anna Branny, Kamila Klimczak i Kamila Pieńkos.

Wyspy szczęśliwe obejrzymy 30 września i 1 października o godz. 18 na Scenie na Sarego 7 Teatru Bagatela.

Bilety w cenie 5 zł do zakupu w kasie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji