Artykuły

Opowieść zimowa jesienią

"Opowieść zimowa - obsesja Leontesa" wg Williama Shakespeare'a w reż. Pawła Szkotaka w Teatrze Biuro Podróży w Poznaniu. Pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

"Opowieść zimowa" - pierwsza po kilku latach premiera Teatru Biuro Podróży w Poznaniu

"Opowieść zimowa " nie należy do kanonu dramatów Williama Szekspira. Grana bywa rzadko w Polsce. 4 października odbyła się jej premiera w Teatrze Biuro Podróży w Poznaniu. To wspólny projekt TBP i aktorów angielskich. Artyści pracowali w ubiegłym roku w Coventry, gdzie publiczność mogła obserwować próby otwarte.

Teatr Biuro Podróży znalazł ciekawe miejsce do rozegrania tej opowieści: Śródkę, most Jordana i Ostrów Tumski. Artyści zabrali widzów w podróż, która jest magiczna, nieco odrealniona. Paweł Szkotak (reżyser) wybrał z dramatu Szekspira jeden wątek - historię Leontesa, króla Sycylii, męża Hermiony i ojca Mamilusa, którego obsesyjna zazdrość i podejrzenie żony o zdradę doprowadza rodzinę do rozpadu, do tragedii - śmierci.

"Opowieść zimowa - obsesja Leontesa" zaczyna się po śmierci ukochanej. Zrozpaczony mąż rozwiesza klepsydry na kamienicy i zaprasza widzów na wędrówkę po swoim życiu. Szkotak przywołuje pojedyncze obrazy z tej historii, jakby chciał dociec, gdzie są granice: tolerancji, zaufania do najbliższej osoby (żony), miłości... Publiczność, niczym pokutnicy albo gapie, wędruje za Leontesem.

Szkotak operuje chwytami, do których przyzwyczaił publiczność w swoich spektaklach plenerowych: są szczudła, ogień, woda... Nie bacząc na przejmujące zimno, jakie panowało we wtorkowy wieczór w Poznaniu, aktorzy ociekali wodą (zwłaszcza Marta Strzałko jako Hermiona).

"Opowieść zimowa - obsesja Leontesa" nie jest brykiem z Szekspira z okazji 400. rocznicy jego śmierci, którą świętowaliśmy w 2015 roku. To kameralny, nawiązujący do teatru misteryjnego, spektakl o miłości, która potrafi niszczyć wszystko co piękne, szlachetne i wzniosłe.

Prezentacji "Opowieści zimowej" towarzyszy międzynarodowa konferencja teatrologiczna "Klasycy na ulicy"/"Classical Works on Streets".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji