Artykuły

Diabeł i Konopielka

Spektakl "Konopielka" wystawiany w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku promuje satanizm i jest bolszewicką politgramotą - uznali członkowie białostockiego oddziału Akcji Katolickiej. Domagają się zdjęcia spektaklu z afisza

Poszło o finałową scenę spektaklu, w której główny bohater - Kaziuk - w przypływie rozpaczy ścina kosą głowę fi­gurze Chrystusa. W liście protestacyjnym, wystosowanym m.in. do marszałka wo­jewództwa podlaskiego (organu finansu­jącego teatr), kurii metropolitalnej i dy­rektora teatru członkowie białostockiego oddziału Akcji Katolickiej twierdzą, że Piotr Ziniewicz, reżyser spektaklu, "po­stawił na głowie całe przesłanie utworu Edwarda Redlińskiego". Uważają, że spektakl, zrobiony w formie techno wi­dowiska, szydzi z tradycji religijnej i mo­że mieć zły wpływ na młodzież.

Tymczasem dyrektor teatru Andrzej Karolak i reżyser Piotr Ziniewicz twier­dzą, że zaszło nieporozumienie.

- Wszyscy w teatrze jesteśmy ludźmi wierzącymi. Nie pozwolilibyśmy sobie na to, by spektaklem obrażać uczucia religijne innych ludzi i ośmieszać wartości moralne. Wręcz przeciwnie, nasz spektakl jest apelem o ich zachowanie - bronił przedstawienia Andrzej Karo­lak. - Odcięcie głowy figurce Chrystu­sa ma skłonić ludzi do myślenia, że być może świat zmierza w złym kierunku. Że powinniśmy zastanowić się nad so­bą i nad tym, czy warto rzeczywiście korzystać ze wszystkich zdobyczy cy­wilizacji, wśród których są też nowe sty­le życia, nihilizm i pustka duchowa.

Marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa polecił zbadanie sprawy Andrzejowi Szczepanowskiemu (członkowi zarządu województwa i jed­nocześnie przewodniczącemu Rady Ru­chów Katolickich przy archidiecezji białostockiej).

- Sprawa jest w toku. We wtorek tra­fi pod obrady zarządu województwa podlaskiego. Zarzuty są poważne i po­dejdziemy do nich z pełną powagą - mó­wi Szczepanowski, który spektaklu nie oglądał, ale do teatru się wybiera.

Tymczasem zdaniem recenzentów białostockich, "Konopielka" Ziniewicza to jeden z najlepszych spektakli Teatru Dramatycznego mówiący o współczes­nym świecie pozbawionym wartości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji