Artykuły

Legnica. Modrzejewska rusza w objazd

Spektakl duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak) "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł", a przy tym pierwsza część ich "trylogii wiejskiej", rozpoczyna w środę 12 października objazd w ósmej edycji programu Teatr Polska.

Dla legnickiego teatru to piąty objazd w ogólnopolskim przedsięwzięciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Podróż rozpocznie się 12 października od Jarocina (precyzyjniej od występu w pobliskim Mieszkowie), po czym spektakl będzie wystawiony także w Gostyniu (13), Krotoszynie (14), a w listopadzie także w Bolesławcu (3), Żarach (5) i Brzegu Dolnym (6). To samo przedstawienie, ale już poza trasą Teatr Polska, 17 października zaprezentowane zostanie także we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiej Platformy Teatru (Olimpiady Teatralnej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016).

"Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (premiera w grudniu 2013 roku) to sztuka z pogranicza jawy i złego snu, której akcja toczy się współcześnie w izolowanej społeczności polskiej wsi. Łączy w sobie cechy ludowego moralitetu i mrocznego thrillera z elementami rubasznego humoru. Bohaterowie dramatu to ludzie prości, jednocześnie dobrzy i źli, pielęgnujący stereotypy, dawne urazy i nowe uprzedzenia. Kochają i nienawidzą zmuszeni żyć razem. Powrót z więzienia jednego z nich zakłóci pozorny spokój społeczności, którą tworzą. Zło eksploduje i zacznie zbierać żniwo. Dramat poszukuje odpowiedzi na odwieczne pytanie - skąd się bierze zło w człowieku? Opisuje też ludzką potrzebę bezzwłocznego wyparcia winy i zapomnienia.

"To spektakl o ciemnej stronie ludzkiej natury oraz mechanizmach rodzenia się zła, reprezentujący przy tym teatr narracji, w którym zawiązana u początku przedstawienia historia przechodzi przez kolejne zwroty akcji, prowadząc ostatecznie do tragicznego finału - mocnego i wyrazistego teatralnego katharsis" (Magdalena Figzał). "Akcja pełna jest błyskotliwych obrazów. Oglądamy kukiełki i niemal szekspirowskich bohaterów pospołu" (Leszek Pułka).

"W worze pomysłów i konceptów, jaki proponuje duet PiK, nawet najbardziej krytyczny widz znajdzie brylancik. Choćby ten zaśpiew ze wstępnej ballady, może gdzieś przez Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka znaleziony, może przez nich napisany, otwierający sztukę z zachwycającą celnością: "Kiedy diabeł szedł przez wieś/ Potknął się ladaco/Wieś "przepraszam" odkrzyknęła/ Diabeł "nie ma za co"". W tym uniżonym dialożku ludzkości z szataństwem jest właściwie wszystko, cała ta opowieść, cały ten świat, całe tomy rozważań filozofów, poetów i artystów. Chwycone w prosty czterowiersz, który, jak natrętna melodyjka, nie daje się łatwo przegonić spod czaszki" - zauważył krytyk i redaktor naczelny Dialogu Jacek Sieradzki.

"Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" to najlepszy tekst dramatyczny Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2014) i laureat głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2014). Sztuka zwyciężyła także Wałbrzyskie Fanaberie (2015) oraz plebiscyt dolnośląskich dziennikarzy na najlepszy spektakl trzyletniego legnickiego cyklu Teatr Opowieści (2012-2015). To także pierwsza część "trylogii wiejskiej" duetu Paweł Wolak - Katarzyna Dworak, której dopełnieniami były sztuki "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" (2015) oraz "Czasami księżyc świeci od spodu" (2016) zrealizowane na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Dla legnickiego duetu aktorów, dramatopisarzy i reżyserów to już piąta autorska realizacja sceniczna od debiutu, jakim był spektakl "Sami" (2008) oraz jego dopełnienie, czyli sztuka "Pracapospolita, czyli tacy sami" (2010), które zrealizowane zostały na macierzystej scenie.

Dla legnickiego teatru objazd ze spektaklem duetu PiK będzie piątą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska. W roku 2009 Teatr Modrzejewskiej odbył ją z "Szawłem" Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (Jawor, Złotoryja, Bolesławiec, Chojnów, Gostyń, Krotoszyn i Jarocin), w roku 2010 z "Otellem" w adaptacji Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba (Radków, Nowa Ruda, Złotoryja, Chojnów, Bolesławiec, Gostyń, Krotoszyn, Jarocin), w roku 2013 ze spektaklem "Zrozumieć H." Pawła Palcata w jego autorskiej reżyserii (Żary, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Dzierżoniów, Świdnica, Lubin), zaś w roku 2014, na najdłuższej trasie w historii, z "Ożenkiem" Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka (Tczew, Wejherów, Krotoszyn, Głogów, Oława, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Ząbkowice Śl., Kłodzko, Świdnica, Żary).

Realizowany ósmy rok z rzędu program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, korzystający ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o nazwie TEATR POLSKA, umożliwia prezentacje spektakli w miejscowościach, które mają utrudniony dostęp do kultury. Inspiracją dla jego powstania był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli przemierzając wiele, nawet kompletnie peryferyjnych, miejscowości na ziemiach całej ówczesnej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji