Artykuły

Kraków. "Zarządzanie lękiem" przed premierą "Sekretnego życie Friedmanów"

Teatr Ludowy zaprasza na premierę spektaklu Marcina Wierzchowskiego i Daniela Sołtysińskiego "Sekretne życie Friedmanów" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego oraz spotkanie w dniu 4 listopada o godz. 19.00.

"Zarządzanie lękiem", 4 listopada, godzina 19.00, Duża Scena, WSTĘP WOLNY

"Sekretne życie Friedmanów", spektakl, którego premiera odbędzie się 19 listopada w Teatrze Ludowym stwarza wielowymiarowy, szeroki kontekst do rozmowy: rozmowy o tym, kim jesteśmy my i czym jest społeczeństwo, którego jesteśmy częścią, a przede wszystkim - jak jednostkowy lęk przekłada się na wytwarzanie opresyjnych mechanizmów społecznych. 4 listopada o godzinie 19.00 zapraszamy na cykl działań kontekstowych. W ramach spotkania "Zarządzanie lękiem" zaprezentujemy film dokumentalny "Cicha furia" standfordzki eksperyment więzienny i "Polowanie"" Thomasa Vinterberga, jak również porozmawiamy o zjawisku zarządzania lękiem, rozumianym jako budowanie form społecznych opresji i paniki mających na celu szybką i powierzchowną ocenę sytuacji, odnalezienie i wyodrębnienie winnych, skazanie i w efekcie "oczyszczenie" przestrzeni społecznej. W dyskusji udział wezmą: psycholog społeczny, filmoznawca, antropolog kulturowy, twórcy spektaklu. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski. W trakcie spotkania krótki pokaz warsztatów związanych z technikami autoprezentacji.

"Sekretne życie Friedmanów" - spektakl inspirowany nominowanym do Oskara filmem Andrew Jareckiego "Capturing the Friedmans". W warstwie fabularnej to historia rodziny, której ojciec i najmłodszy syn zostali słusznie lub niesłusznie skazani za pedofilię, a przed wyrokiem sądu dokonano na nich swoistego aktu "polowania na czarownicę".

Spektakl realizowany będzie we wszystkich przestrzeniach teatralnych budynku Stolarnia. Widzowie przemieszczają się w ślad za akcją - działaniem, zmniejszając do minimum dystans między widzem, a aktorem, stwarzając sytuację podglądania cudzej prywatności . Uczestniczą w czymś, co staje się interaktywnym rodzinnym archiwum. Wchodząc w intymność bohaterów i opowiadanej, odgrywanej, improwizowanej historii, uczestniczą w poszukiwaniu granic teatralności, poszukiwaniu języka scenicznego, który prowokuje bardziej ludzką, niż teatralną w nim obecność, komentują, współtworzą rodzaj innego teatralnego uczestnictwa.

Casus Friedmanów - pomimo swej amerykańskości - przekracza ciasne ramy kulturowe, pozwala odkryć mityczną tkankę tej historii i godną Sofoklesa tragiczność losów jej bohaterów. Suma składających się na nią elementów - przekroczenie tabu, wina jednostki, sąd, rozłam wewnątrz rodziny, konsolidacja społeczności przeciwko winowajcom, ofiara składana przez winowajcę dla jego syna - stanowi o jej teatralności i ponadkulturowości. Teatr jest medium, które ma szansę wydobyć z tej historii to, co w filmie siłą rzeczy musiało pozostać stłumione. To, że odbędzie się to 6900 km od miejsca prawdziwych zdarzeń, tylko wzmacnia uniwersalność przekazu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji